Matura poprawkowa w sierpniu 2022
Do matury poprawkowej podeszli uczniowie, którzy z jednego przedmiotu obowiązkowego uzyskali mniej niż 30 procent. Teraz mieli szansę poprawić swój wynik. Jak wynika z informacji podanych przez CKE, uprawnionych do zdania egzaminu było ok. 61 tys. osób, z kolei ponad 52 tys. zgłosiło wolę przystąpienia do egzaminów. Najwięcej uczniów poprawia egzamin maturalny z matematyki.
Matura poprawkowa matematyka 2022. Arkusz + odpowiedzi
Matura poprawkowa z matematyki 2022. Zobacz arkusz CKE i odp...
Matura poprawkowa polski 2022. Arkusz
Matura poprawkowa 2022 za nami. Język polski poszedł uczniom...
Matura poprawkowa angielski 2022. Arkusz
Matura poprawkowa 2022: język angielski. Zobacz arkusz CKE i...
Jak uczniom poszła matura poprawkowa?
Zdający dzielą się w mediach społecznościowych swoimi spostrzeżeniami, dotyczącymi matury poprawkowej:
Matma znowu nie poszła...
No to za rok kolejna próba, przysięgam, że do tej się pouczę.
Mega lipa generalnie była
W maju zabrakło mi punktu czy dwóch, a teraz modlę się, żeby mieć 20 procent...
Nie było tak źle, sensowne wyniki mi wychodziły
🖊️ Dziś o 9:00 rozpoczęła się sesja poprawkowa #matura2022. Do egzaminu poprawkowego zgłosiło się 52 319 zdających (absolwentów tegorocznych i z lat ubiegłych) - 42 283 osób z matematyki , 5 055 osób z języka polskiego. pic.twitter.com/6jVwjDMGJX
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) August 23, 2022
Co było na maturze poprawkowej 2022?
Nie wiadomo jeszcze, co dokładnie znalazło się w arkuszach matury poprawkowej. Uczniowie zdradzają jednak, że na egzaminie z matematyki pojawiły się zadania z funkcji kwadratowej, prawdopodobieństwa, ciągów i nierówności. Jakie były tematy na poprawce z języka polskiego?
- Czy w życiu możliwe jest zadośćuczynienie za popełnione przewinienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
- Czy człowiek marzy o piękniejszym świecie, czy stara się zmieniać ten, w którym żyje? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentów Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
- Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów ("Pan Cogito a ruch myśli" Z. Herberta)
Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę z matematyki i innych przedmiotów?
Na maturze poprawkowej obowiązują takie same kryteria, jak w przypadku egzaminu w terminie głównym. Ile więc punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę?
Arkusz z matematyki składa się z zadań zamkniętych, otwartych krótkiej odpowiedzi oraz otwartych rozszerzonej odpowiedzi. Za całość można otrzymać maksymalnie 45 punktów. Aby zdać maturę z matematyki, należy otrzymać więc 13,5 punktów.
Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to tzw. czytanie ze zrozumiem, a więc zamknięte i otwarte pytania do tekstów z zakresu kultury, literatury czy języka. Za ich rozwiązanie można otrzymać maksymalnie 20 punktów.
W drugiej części maturzysta musi zmierzyć się z wypracowaniem. Może otrzymać za nie maksymalnie 50 punktów. Za w pełni rozwiązany arkusz maturalny zdobywa się więc 70 punktów. Aby zdać maturę z języka polskiego, trzeba uzyskać minimum 21 punktów. Uczeń, który nie napisze wypracowania lub otrzyma za nie 0 punktów, nie zda egzaminu.
Arkusz maturalny z języka obcego składa się z zadań zamkniętych, otwartych i dłuższej wypowiedzi pisemnej (najczęściej jest to wiadomość do kolegi lub koleżanki z Anglii). Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać na maturze z języka obcego, to 50. Chcąc zdać maturę, należy uzyskać więc 15 punktów.
Kiedy wyniki matury poprawkowej i jak je sprawdzić?
Maturzyści zastanawiają się, kiedy będą wyniki matury poprawkowej. Pojawią się one na indywidualnych kontach ucznia 9 września 2022 roku. Sprawdza się je w taki sam sposób jak w przypadku matury w terminie podstawowym.
Poniżej znajdziecie instrukcję, jak to zrobić krok po kroku:
- Logujemy się w systemie ZIU.
- W polach: "login" i "hasło" wprowadzamy informacje podane wcześniej przez dyrektora szkoły. W przypadku problemów z zalogowaniem należy skorzystać z opcji "Nie pamiętam hasła". Wówczas na powiązany z kontem adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
- Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny;
- Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy kliknąć na konkretny egzamin.
