Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura nie taka straszna

Renata Napierkowska
Polski, matematyka i angielski - te przedmioty abiturienci mają już za sobą. Na tym jednak zmagania maturzystów się nie kończą, gdyż egzaminy potrwają niemal do końca maja.

Polski, matematyka i angielski - te przedmioty abiturienci mają już za sobą. Na tym jednak zmagania maturzystów się nie kończą, gdyż egzaminy potrwają niemal do końca maja.<!** Image 2 align=none alt="Image 211252" sub="Uczniowie „Kaspra” przed godziną zero czyli rozpoczęciem egzaminu z matematyki zachowywali stoicki spokój / Fot. Renata Napierkowska">

Choć w tym roku kasztany nie zdążyły w pełni rozkwitnąć na początek zmagań maturalnych, to egzamin dojrzałości odbywa się zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. We wtorek abiturienci szkół ponadgimnazjalnych zmierzyli się z językiem ojczystym, w środę z królową wszystkich nauk, czyli matematyką, a w czwartek z językiem angielskim.

- Spodziewałem się, że egzamin będzie trudniejszy. Najbardziej właśnie obawiałem się języka polskiego. Wybrałem „Przedwiośnie” Żeromskiego. Do matmy na poziomie podstawowym podchodzę spokojnie, chociaż czuję pewne obawy przed zadaniami na poziomie rozszerzonym. Jednak po pierwszym dniu egzaminów mogę stwierdzić, że matura wcale nie jest taka straszna - twierdzi Norbert Panas, uczeń I LO im. Jana Kasprowicza.

Na maturalnej giełdzie z języka polskiego przewijało się wiele tematów. Jedni przewidywali, że w tym roku pojawi się na pewno Mickiewicz, inni spodziewali się właśnie lektury Żeromskiego. <!** Image 3 align=none alt="Image 211253" sub="Zadowolone miny maturzystów po egzaminie z języka polskiego świadczą o tym, że tematy nie sprawiły im problemów / fot. Renata Napierkowska">

- Koleżanka przepowiedziała, że będzie „Przedwiośnie” i jak się okazuje, trafiła. Na wszelki wypadek przypomniałyśmy sobie tę lekturę. Tekst do czytania ze zrozumieniem był łatwy, ale niektóre pytania były nieco skomplikowane. Ogólnie jednak matura z polskiego nie była trudna - mówią zgodnie Iga Strzyżewska, Weronika Łopato i Martyna Mańkowska z inowrocławskiej „Królówki”.

Także królowa nauk nie sprawiła w tym roku uczniom większych trudności, choć przed egzaminem większość przyznawała, że egzamin z matematyki przeraża ich najbardziej.

- Ze wstępnych rozmów po egzaminie wynika, że uczniowie są zadowoleni zarówno po języku polskim, jak i matematyce. Wszystko jednak się okaże, gdy otrzymamy wyniki, bowiem czasem odczucia uczniów a oceny komisji są zupełnie różne. Myślę jednak, że nasi uczniowie są dobrze przygotowani - mówi dyrektor II LO im. Marii Konopnickiej, Jarosław Obiała. <!** reklama>

W najlepszych inowrocławskich liceach młodzież w tym roku wybiera jako dodatkowe ścisłe przedmioty. Prym wiodą biologia, chemia i matematyka. W porównaniu z minionymi latami stosunkowo niewielki odsetek uczniów decyduje się na to, by zdawać rozszerzony język polski czy historię.

- Dla mnie najważniejsze jest to, by dobrze zdać dodatkowe przedmioty, bo to przepustka na studia. Obowiązkowe wystarczy, że zaliczę - przyznaje Iga Strzyżewska z III LO.

warto wiedzieć

  • **matury potrwają do 28 maja**
  • maturzyści poznają wyniki egzaminów 28 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!