
Matura 2020 z języka polskiego. To musisz koniecznie wiedzieć
W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca. Tradycyjnie w pierwszym dniu uczniowie zmierzą się zadaniami z języka polskiego.
Jakie tematy mogą pojawić się na pisemnej maturze 2020 z języka polskiego na poziomie podstawowym? W internecie pojawiają przecieki. Po wysłaniu sms otrzymać mamy niektóre pytania. Pamiętajcie i nie dajcie się naciągnąć - to oszustwo.
Jakie wiadomości warto jednak jeszcze powtórzyć? O spekulacje na ten temat i podpowiedź poprosiliśmy eksperta - dr Annę Stempkę, doświadczoną polonistkę z II LO w Bydgoszczy.
Więcej na kolejnych slajdach >>>

Matura 2020 - język polski - Wiedza o epokach literackich
Przy powtarzaniu materiału ważne, by robić to w odpowiedniej kolejności. Zdaniem ekspertki, na początek należy powtórzyć wiedzę o epokach literackich. - Jest ona niezbędna do interpretacji utworów literackich - podkreśla dr Anna Stempka.
Warto zatem znać:
- Ramy czasowe epoki literackiej
- Filozofię
- Główne idee epoki literackiej
- Życie obyczajowe
- Sztukę związaną z daną epoką literacką
- Najważniejsze wydarzenia historyczne danej epoki literackiej

Matura 2020 - język polski - Znajomość lektur
Zakładamy, że uczeń przeczytał lektury. Jak podkreśla ekspertka, warto przypomnieć sobie nie tylko lektury z gwiazdką, czyli te obowiązkowe z liceum (np. III część Dziadów, Pana Tadeusza, Lalkę, Wesele, Ferdydurke, Sklepy cynamonowe), ale też wrócić do lektur z czasów gimnazjum, np. II części Dziadów, Zemsty, powieści historycznych Henryka Sienkiewicza (Potop, Krzyżacy, Quo Vadis) oraz poezji Jana Kochanowskiego i Ignacego Krasickiego. Maturzyści powinni też pamiętać o lekturach omawianych zwyczajowo np. Makbecie, Ludziach bezdomnych, Przedwiośniu, Tangu, Dżumie, literaturze okresu wojny i okupacji oraz poznawanej w szkole poezji. Na maturze mogą bowiem pojawić się zadania dotyczące wszystkich etapów nauczania.
- Wiedzę o lekturze i epokach najlepiej powtarzać chronologicznie, bo tylko wtedy uczeń dostrzeże, co nowego wnosi dana epoka - podkreśla dr Anna Stempka.

Matura 2020 z języka polskiego. To musisz koniecznie wiedzieć
Przy powtórkach lektur istotna jest kolejność:
- Geneza danej lektury (informacje o autorze, okoliczności powstania utworu plus wiedza historyczna)
- Fakty z lektury (analiza) - bohaterowie, czas i miejsce akcji, wydarzenia
- Znaczenie faktów literackich - dzięki nim dowiadujemy się o bohaterze, jego zachowaniach i świecie wewnętrznym. Otrzymujemy wiedzę o czym jest lektura i jaki z niej płynie przekaz uniwersalny. Słowem, prawda o człowieku. - Aby do tego dotrzeć, trzeba znać nie tylko fakty literackie, ale też połączyć je z wiedzą o epoce, genezie utworu lub autorze utworu - zaznacza dr Anna Stempka.
- Konteksty interpretacyjne - w zależności od utworu można wykorzystać kontekst: literacki (ten sam temat w innym utworze), kulturowy (można odwołać się do innych dzieł sztuki, np. filmu), biograficzny (biografia autora), historyczny, historyczno-literacki, filozoficzny (koncepcja filozoficzna bliska autorowi).