Wykorzystując domniemanie, że w każdym aucie zainstalowane jest radio, TVP postuluje udostępnienie Poczcie Polskiej informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Operator miałby korzystać z baz CEP na zasadach określonych w ustawie – Prawo o ruchu drogowym dla organów podatkowych. „Korespondowałoby to z już istniejącym rozwiązaniem uprawniającym Pocztę do dostępu do danych z rejestru PESEL” – czytamy w piśmie Telewizji Polskiej na, które powołuje się Dziennik Gazeta Prawna.
Eksperci komentują dla DGP, że takie rozwiązanie nie pomoże, a jeszcze bardziej skomplikuje system poboru opłat. Bo na przykład pojawiają się też pytania, co z autami wynajmowanymi albo leasingowanymi. Czy banki miałyby przekazywać dane o wszystkich swoich leasingobiorcach? Resort kultury komentuje dla DGP tę sprawę bardzo zdawkowo. – Pojawiły się takie uwagi do projektu, na razie trwają analizy – mówi DGP Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i autor nowelizacji ustawy abonamentowej. Resort spieszy się, by przyjąć projekt do czerwca.
Źródło:
ZOBACZ TAKŻE:
Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński przekazał informację, że mała ustawa abonamentowa trafiła do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Nowelizacja prawa dot. pobierania abonamentu RTV zakłada miesięczną składkę z wysokości między 6 a 8 zł, co zostanie jeszcze doprecyzowane. Opłata ma być pobierana bezpośrednio z podatku PIT, CIT, bądź KRUS. Wicepremier Piotr Gliński podkreślał podczas specjalnie zorganizowanego w środę briefingu, że zmiany te wejdą w życie w najlepszym wypadku na przełomie czerwca i lipca tego roku, w najgorszym zaś w październiku. - Jesteśmy zdeterminowani żeby ten projekt w pełni szybko państwu przedstawić.
Przewidujemy vacatio legis około 1,5 miesiąca, więc szybko – mówił Gliński na konferencji. Mała ustawa abonamentowa przewiduje abolicję wobec zalegających z płatnościami za odbiór mediów publicznych. - Wszyscy którzy mieli dług w związku z niepłaceniem abonamentu, zostaną z tego długu zwolnieni – zapewniał sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Paweł Lewandowski. Profesor Piotr Gliński powiedział, że zmiany zapisane w przedstawionej przez jego resort ustawie są konieczne ze względu na poważne problemy ze ściągalnością tej płatności. Gliński przyznał, że sam wielokrotnie zalegał z opłatami za abonament. – Nasza ustawa dąży do zracjonalizowania tego rynku – zapewniał minister kultury. 50 proc. Polaków nie płaci abonamentu radiowo-telewizyjnego.