
4. Józef Haller
Generał, naczelny dowódca tzw. Błękitnej Armii, a później wojsk polskich, działacz polityczny i społeczny w Bydgoszczy był parokrotnie.
Pierwszy raz przybył do miasta 8 kwietnia 1921 roku. Noc spędził w hotelu „Pod Orłem”, dokonał inspekcji szpitali i siedziby PCK, po czym odjechał do Poznania.
15 sierpnia 1921 roku przyjechał na otwarcie II Zjazdu Katolickiego w Strzelnicy przy ul. Toruńskiej. Pięć lat później otworzył sierociniec PCK na Wilczaku nazwany jego imieniem, a w 1936 przybył na zjazd delegatów Związku Hallerczyków. W międzyczasie często „wpadał tu” prywatniej, gdyż jego żona dysponowała w mieście własnym mieszkaniem. W Bydgoszczy był bardzo popularną i szanowaną postacią, nazywano go „oswobodzicielem Pomorza”.

5. Józef Piłsudski
Marszałek, Naczelnik Państwa, Komendant i Naczelny Wódz wojsk polskich obdarzony mianem „ojca” naszej niepodległości do Bydgoszczy przyjechał tylko raz, podczas objazdu nieznanych mu wcześniej ziem Rzeczpospolitej 6 czerwca 1921 roku.
Po uroczystym powitaniu na dworcu PKP odebrał defiladę na pl. Wolności, spotkał się w budynku starostwa przy ul. Słowackiego z urzędnikami i społecznikami, objechał miasto, a na nocleg udał się do domu prezydenta Bydgoszczy Jana Maciaszka (ul. Gdańska 92). Następnego dnia rano odpłynął z Brdyujścia statkiem wiślanym do Grudziądza.

6. Władysław Sikorski
Generał, premier i minister spraw wojskowych, podczas II wojny Naczelny Wódz wojsk na emigracji.
Do Bydgoszczy przybył tylko raz, 31 sierpnia 1924 roku, jako minister spraw wojskowych, na promocję absolwentów, która miała miejsce w szkole podchorążych dla podoficerów.

7. Edward Rydz-Śmigły
Marszałek Polski, Naczelny Wódz w czasie kampanii wrześniowej 1939 tylko raz pojawił się w Bydgoszczy. Było to 15 września 1937 roku po powrocie z wielkich manewrów wojskowych odbytych w rejonie Wągrowca, Kcyni, Żnina i Szubina z udziałem ok. 50 tys. żołnierzy.
Edward Śmigły-Rydz odebrał na pl. Wolności 5-godzinną defiladę pod hasłem „Bydgoszcz wita armię” z udziałem 1. pułku artylerii najcięższej stacjonującego w Górze Kalwarii, a następnie otrzymał honorowe obywatelstwo miasta.