
Naczelników i dowódców przedstawiamy w kolejności chronologicznej ich pierwszych wizyt w naszym mieście. Przejdź dalej, by przeglądać zdjęcia w galerii

1. Jan Henryk Dąbrowski
Generał, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, dowódca legionów polskich we Włoszech przybył do Bydgoszczy z wojskiem kościuszkowskim pierwszy raz 2 października 1794 roku i na dwa tygodnie zajął miasto.
Drugi raz pojawił się 20 stycznia 1807 roku na czele wojsk polskich Księstwa Warszawskiego podległych Napoleonowi. Dąbrowski zatrzymał się wtedy tak jak 13 lat wcześniej, w domu Szypiura przy ul. Długiej. Tym razem towarzyszył mu autor słów polskiego hymnu, Józef Wybicki.

2. Ludwik Mierosławski
Generał, uczestnik powstania listopadowego, dowódca wojsk rewolucyjnych we Włoszech i Niemczech, dyktator podczas powstania styczniowego.
Do Bydgoszczy przyjechał pociągiem z Francji 14 lutego 1863 roku w przebraniu. Po spędzeniu nocy w mieście na prywatnej, konspiracyjnej kwaterze, przedostał się do Królestwa przez tzw. zieloną granicę na Kujawach.

3. Józef Dowbór Muśnicki
Generał, naczelny dowódca wojsk polskich w zaborze pruskim, dowódca powstania wielkopolskiego.
Pierwszy raz w Bydgoszczy pojawił się 22 stycznia 1920 roku, aby oficjalnie z ramienia wojsk polskich przejąć miasto wracające do Rzeczpospolitej i jednocześnie odebrać, wspólnie z przedstawicielami Ententy, defiladę wojskową.
Po raz drugi odwiedził nasze miasto 9 sierpnia 1925 roku, kiedy odbyło się złożenie do specjalnie przygotowanego grobu przy ul. Bernardyńskiej przeniesionych z cmentarza Nowofarnego szczątków nieznanego powstańca wielkopolskiego, który zmarł zimą 1919 roku w bydgoskim szpitalu z powodu ran odniesionych w walce pod Murowańcem.