Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marian Rejewski urodził się 116 lat temu. Bydgoszczanie pamiętali o genialnym kryptologu

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Mieszkańcy Bydgoszczy upamiętnili 116 rocznicę urodzin wybitnego kryptologa. Przy "ławeczce Rejewskiego" ułożono kwiaty
Mieszkańcy Bydgoszczy upamiętnili 116 rocznicę urodzin wybitnego kryptologa. Przy "ławeczce Rejewskiego" ułożono kwiaty Dariusz Bloch
Jego zasługi dla odszyfrowywania wojennych depesz III Rzeszy powinien znać cały świat. W rocznicę urodzin Rejewskiego bydgoszczanie złożyli kwiaty pod pomnikiem wybitnego bydgoszczanina.

Zobacz wideo: Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy

Z okazji 116. rocznicy urodzin wybitnego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej ZHR Bydgoszcz oraz GRH przy Obywatelskich Obchodach Święta Niepodległości, której uczestnicy będą przebrani w mundury z czasów II wojny światowej złożyli kwiaty pod pomnikiem Mariana Rejewskiego na skwerze u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich.

To Cię może też zainteresować

Zapisał się na kartach historii II wojny światowej

By przybliżyć postać bodaj najsłynniejszego bydgoszczanina przypomnijmy, co w dniu rocznicy jego śmierci pisała Hanna Sowińska.

"13 lutego 1980 r. odszedł nagle Marian Rejewski, najwybitniejszy bydgoszczanin, który pod koniec 1932 r. jako pierwszy
dokonał udanego ataku kryptologicznego na niemiecką maszynę szyfrującą Enigma. Zmarł w swoim mieszkaniu w Warszawie. Miał 75 lat.

Nie wiemy, co by było, gdyby w 1973 r. nie ukazała się książka emerytowanego szefa francuskiego wywiadu gen. Gustave Bertranda, który jako pierwszy podał, że Enigmę złamali Polacy. I choć nie ujawnił nazwisk polskich kryptologów, to wkrótce świat się dowiedział, że to nasi matematycy pokonali niemiecką maszynę służącą do utajniania wojskowych depesz, zanim jeszcze Hitler doszedł do władzy.

Rejewski, który od 1969 r. mieszkał w Warszawie, sam się ujawnił. Zrobił to, kiedy stołeczne gazety zaczęły poszukiwać "ludzi od Enigmy". Ostatnie siedem lat życia przyniosły Rejewskiemu sporo satysfakcji i nieco honorów. Zasługiwał na dużo więcej, ale ówczesna władza ani nie umiała, ani nie chciała rzetelnie ocenić dokonań Rejewskiego i jego dwóch współpracowników.

Po rozwiązaniu zagadki Enigmy, na początku 1933 r. do Rejewskiego dołączyli jego dwaj równie znakomici koledzy - Jerzy Różycki i Henryk Zygalski (cała trójka to absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, uczestnicy kursów kryptologicznych organizowanych przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego).

W lipcu 1939 r., na kilka tygodni przed agresją III Rzeszy na Polskę, wywiad II RP podzielił się swoją największa tajemnicą z Anglikami i Francuzami. To wówczas nasi wiarołomni sojusznicy otrzymali prezent, którego wartości nie byli w stanie ocenić.

Dopiero wojna totalna, a szczególnie walka o brytyjskie konwoje na Atlantyku sprawiły, że angielscy spece od kryptologii z Blechley Park (mieściła się tam Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów) pięknie rozwinęli myśl Rejewskiego i jego kolegów. Tak zwane bomby Turinga były udoskonaloną wersją bomby kryptologicznej Rejewskiego."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Marian Rejewski urodził się 116 lat temu. Bydgoszczanie pamiętali o genialnym kryptologu - Gazeta Pomorska