Hołd bezbronnym ofiarom wojny w Ukrainie na Starym Rynku w Bydgoszczy

Pierwszym tytułem „za umiłowanie Bydgoszczy wyrażone pięknymi albumami oraz wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej na rzecz miasta” uhonorowano Marka Chełminiaka, który w ubiegłym roku świętował jubileusz 50-lecia pracy twórczej.
– Marek przebija innych pomysłem, fachowym spojrzeniem. Jego zdjęcia to obrazy, które mówią. Jak patrzy się na „Przechodzącego przez rzekę” – tam jest wszystko – barwa, dynamika, spojrzenie na historię. Marek ma po prostu niespotykany talent – tłumaczy wybór Jerzy Derenda, prezes TMMB.
– Jest mi bardzo miło. Byłem zaskoczony, że wybrano akurat mnie – powiedział wzruszony Marek Chełminiak. Wybór zbiegł się w czasie z wyjątkowym jubileuszem jego pracy. – To była okazja do podsumowania, bo człowiek zwykle żyje dniem codziennym. Sam przypomniałem sobie kawałek życia, że trochę zrobiłem, także dla Bydgoszczy – stwierdził fotograf, którego prace można było oglądać na specjalnej wystawie przygotowanej w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Bydgoszczy.
To może Cię zainteresować
- W Bydgoszczy odbył się protest przed sklepem Leroy-Merlin [zdjęcia]
- Bydgoska policja poszukuje zaginionej 26-latki. Gdzie jest Patrycja Taflińska?
- Uwaga na "ekipy od rynien". Nachalni "fachowcy" znowu pojawili się w regionie
- Unikalne pokolorowane zdjęcia przedwojennej Bydgoszczy. Te fotografie robią wrażenie!
Fotoreporter, w przeszłości pracujący m.in. w „Gazecie Pomorskiej”, jest autorem wielu książek i albumów poświęconych Bydgoszczy, a także innym miastom w regionie. Wykonane przez niego zdjęcie katedry gnieźnieńskiej znalazło się na banknocie 20-złotowym wyemitowanym z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. W 2019 roku uznano je za najpiękniejszy banknot kolekcjonerski na całym świecie.
Chełminiak wciąż otrzymuje wiele próśb o przesłanie swoich albumów do różnych miejsc w kraju i na świecie. Miłośnicy jego fotografii poszukują zwłaszcza trudno dostępnych pozycji, jak „Bydgoszcz magiczna” Marka Chełminiaka, które chętnie przeznaczają na prezenty. Prace o Bydgoszczy trafiają nawet do tak dalekich zakątków jak Australia.
Tytuł „Przyjaciela Bydgoszczy” przyznano Stanisławowi Drzewieckiemu, prezesowi Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Obaj laureaci, wraz z członkami zarządu TMMB spotkali się w bydgoskim Urzędzie Miasta z Michałem Sztyblem, zastępcą prezydenta Bydgoszczy oraz wiceprzewodniczącym Rady Miasta, Lechem Zagłobą-Zyglerem, którzy wręczyli im pamiątkowe statuetki i dyplomy.
Drzewiecki z bydgoskimi wodociągami związany jest od 1995 roku. We wrześniu 1999 roku powołano go do zarządu MWiK, w którym do dzisiaj pełni funkcję prezesa zarządu. W latach 2002-2012 kierował modernizacją całego bydgoskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego.– Dokonania prof. Drzewieckiego w okresie jego pracy powodują, że nie ulega żadnej wątpliwości, że ten tytuł honorowy po prostu mu się należy – podsumowuje prezes TMMB.
Tradycja wyboru „Bydgoszczanina roku” sięga 1975 roku. Kapituła wybierana przez TMMB kładzie nacisk na to, aby uhonorować osoby, których wybitne osiągnięcia przyczyniły się do sławienia Bydgoszczy w Polsce i zagranicą. Tytuł „Przyjaciela Bydgoszczy” przyznawany jest przez towarzystwo od ponad 20 lat za ofiarną służbę i szczególny wkład w dzieło promowania Bydgoszczy.