W Polsce banknoty zostały wprowadzone do użytku w dwóch różnych okresach. Pierwsza seria banknotów została wprowadzona 1 stycznia 1995 roku, natomiast druga, z nową szatą graficzną, trafiła do obiegu 7 kwietnia 2014 roku. Obie serie są pełnoprawnym środkiem płatniczym, o ile nie zostały uszkodzone.
- Przeczytaj: W ten sposób sprawdzisz czy banknot nie jest fałszywy. Zdradzimy Wam sprawdzone triki
To właśnie banknoty w widocznymi śladami uszkodzenia przestają być pełnoprawnym środkiem płatniczym i podlega wymianie, jeśli stopień uszkodzenia na to pozwala.
Zasady wymiany zużytych lub dostępnych banknotów i monety regulowane zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku, w sprawie zasad ogólnych i zasad wymiany handlowej, które są wykorzystywane lub przestają być ograniczonym dostępem płatniczym do zastosowań Rzeczypospolitej Polskiej.
Uszkodzone pieniądze powinny być wymienione przed posiadacza. Pracownicy sklepów, instytucji ale także my jako klienci mamy prawo odmówić przyjęcia zniszczonego banknotu. Powinniśmy je niezwłocznie wymienić w oddziale banku, jeśli uszkodzenie nie jest duże. Przy większych uszkodzeniach pieniądze możemy wymienić w oddziale NBP.
Lista banknotów, które straciły ważność
W galerii poniżej znajdziecie listę banknotów, które straciły już ważność. Niektóre z nich da się wymienić: