Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mam grube dziecko

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Otyli rodzice muszą mieć otyłe dzieci. Nieprawda. To jeden ze stereotypów myślowych. Fałszywych przeświadczeń dotyczących tego problemu jest znacznie więcej.

Otyli rodzice muszą mieć otyłe dzieci. Nieprawda. To jeden ze stereotypów myślowych. Fałszywych przeświadczeń dotyczących tego problemu jest znacznie więcej.

<!** Image 3 align=none alt="Image 192388" sub="Główna przyczyna otyłości lub nadwagi u dzieci to nadmiar jedzenia i brak ruchu [FOT. THINKSTOCK]">Ewelina, 12-letnia córka pani Małgorzaty, ma sporą nadwagę. Jest znacznie wyższa i większa od swoich rówieśników. Jej mama też jest przy tuszy. Dobrze gotuje, przy czym szczególnie preferuje typowo polską kuchnię - schabowy, placki ziemniaczane, co kilka dni ciasto własnej roboty. Podobnie jak babcia dziewczynki. Ewelina od pewnego czasu jest na diecie. Gdy wszyscy zasiadają do stołu, ona dostaje warzywa, pozostali - to, co zwykle.

<!** reklama>- Martwię się o córkę, bo zaczyna mieć kompleksy, dlatego chcę ją trochę odchudzić. Chociaż przypuszczam, że jest skazana na otyłość - po mnie i mężu - mówi mama Eweliny. - Córka prosi o zwolnienie z wuefu, bo się wstydzi. Poza tym bardzo się na gimnastyce męczy. Po 10 minutach cała jest spocona. Ona zawsze była spora. Karmiłam ją sztucznie, bo nie miałam pokarmu.

Często słyszymy zachwyty cioć i babć nad fałdkami grubiutkiego maleństwa. A może to dziecko jest po prostu przekarmione? Problemy z otyłością zaczynają się bowiem już w wieku niemowlęcym, z reguły u dzieci karmionych sztucznie. Sztuczne mieszanki są bardziej treściwe i sprzyjają tyciu.

Generalnie, wśród dzieci i młodzieży coraz więcej jest grubasków.

- Szacujemy, że około 9000 osób do 18 roku życia w Kujawsko-Pomorskiem ma nadwagę lub otyłość - mówi dr Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, koordynator Regionalnego Programu Zwalczania Otyłości u Dzieci i Młodzieży. - Co piąta osoba w tym wieku w Polsce ma z tym kłopot. To wprawdzie dużo mniej niż np. w USA, ale podczas gdy tam w ostatnich latach liczba otyłych wzrosła trzykrotnie, to u nas - 10-krotnie, więc szybko nadganiamy...

Co utrudnia młodym ludziom odchudzanie? Jak podkreśla dr Kurylak, w dużej mierze fałszywe przeświadczenie rodziców, że skoro oni są grubsi, to ich dzieci też są na to skazane. A z dziedziczeniem otyłości jest tak, że w 95 procentach o nadmiarze tłuszczu decyduje co innego. Możemy więc nawet mieć gen otyłości, ale to wcale nie oznacza, że musimy być otyli. Nie będziemy, o ile zadbamy o to, aby właściwie się odżywiać. Bardziej istotne bowiem od dziedziczenia są złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Podstawą prawidłowego odżywiania u osób z nadwagą powinny być warzywa. Ponadto warto zachęcać osoby otyłe do picia dużych ilości wody mineralnej. Błędem jest jednak podawanie soków owocowych w nadmiernych ilościach. Soki, owszem, są wskazane, ale jedna szklanka dziennie zupełnie wystarczy.

Następnym błędem jest podawanie dzieciom zbyt dużych ilości mleka z wysoką zawartością tłuszczu. Owszem, można, ale maksymalnie 1,5-procentowe.

Jak podkreśla dr Kurylak, problem nadwagi i otyłości dotyczy często osób nieregularnie jedzących posiłki. A tych powinno być pięć - kolacja najpóźniej o godz. 19. Stałe pory posiłków są bardzo ważne. Rezygnacja ze śniadań czy jedzenie tylko obiadu i kolacji to podstawowy błąd. Chcąc odchudzić dziecko, warto wprowadzić zmiany jakościowe, np. pieczywo jasne zamienić na gruboziarniste. Tylko warzywa można jeść bezkarnie w nieograniczonych ilościach. Powinny być podawane do każdego posiłku.

Wiele osób odchudzających się nie wyobraża sobie, by całkowicie zrezygnować z jedzenia słodyczy. Prawdziwą bombą kaloryczną jest połączenie tłuszczu z węglowodanami. Najbardziej tuczący jest tort z kremem. - Jeśli więc już konieczenie ktoś ma ochotę na coś słodkiego, niech sięgnie po kilka kostek czekolady - radzi dr Kurylak.

Co istotne, w momencie, gdy wprowadzamy odchudzanie do naszego domu, to nie może być tak, że Ewelina z nadwagą dostaje sałatkę warzywną, a pozostali domownicy jedzą pizzę czy schabowego. Nowe menu musi dotyczyć całej rodziny. Lżejsze, a więc zdrowsze potrawy, z dużą ilością warzyw na pewno dobrze zrobią wszystkim bez wyjątku.

Dr Sławomir Czachowski, wojewódzki konsultant ds. medycyny rodzinnej uważa, że główna przyczyna nadwagi u dzieci to nadmiar jedzenia. Winę ponoszą głównie rodzice. Przekarmiają córki i synów, a potem proszą o zwolnienia z wuefu. Drugi powód to zamykanie się ludzi w domach. Przybywa basenów, kortów, orlików, a korzystają z nich, niestety, głównie szczupli. <

W Polsce nadmierną masę ciała ma 15 proc. dzieci i młodzieży, a 4 proc. - otyłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!