Urząd Skarbowy sprawdza przelewy
O popularności bankowości internetowej świadczą liczby. W 2024 roku w systemie Elixir zrealizowano aż 196,15 mln transakcji o łącznej wartości 847,39 mld zł. W systemie Euro Elixir, obsługującym przelewy krajowe i zagraniczne w euro, zrealizowano 4,7 mln komunikatów o wartości 35,03 mld euro. Nie wszyscy mają świadomość, że w kwestii transakcji internetowych istnieją ograniczenia prawne. To nie tylko możliwość kontrolowania kont bankowych, ale i robienie tego bez obowiązku informowania właściciela konta. Takie uprawnienia mają urzędnicy już od 2022 roku.
Takie informacje w przelewie zainteresują Urząd Skarbowy
Wykonując przelew internetowy warto pamiętać, że może on być sprawdzony przez urzędników skarbowych. Zainteresowanie z pewnością mogą wzbudzić wyższe kwoty transakcji, tym bardziej gdy nie są powiązane z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą. Nie oznacza to, że niższe kwoty nie będą wzięte pod lupę. Mniejsze transakcje, ale wykonywane regularnie, mogą także stać się obiektem zainteresowania Urzędu Skarbowego.

Na takie rzeczy w przelewach zwraca uwagę Urząd Skarbowy:
przelewy zagraniczne
przelewy od różnych nadawców na podobne kwoty
wysoka kwota przelewu
nietypowy tytuł przelewu
Obowiązkiem banku jest zgłaszanie tych transakcji, które wydają się im podejrzane. Oczywiście, nie chodzi o każdą transakcję na koncie, a urząd skarbowy nie ma możliwości weryfikowania wszystkich wpłat i wypłat z rachunków osobistych klientów banków, ponieważ byłoby to fizycznie niemożliwe.
Urząd Skarbowy na bieżąco analizuje nie tylko te bieżące przelewy, ale i te z przeszłości. Fiskus może zwrócić uwagę na przelewy dokonane nawet do 5 lat wstecz, jeśli uzna je za podejrzane.

Takie przelewy mogą zainteresować Urząd Skarbowy
Wysokie kwoty transakcji, częste przelewy o niższych kwotach. Zobaczcie, co może wzbudzić zainteresowanie Urzędu Skarbowego. Szczegóły w poniższej galerii:
