
NIESZAWA. Wyprawa do Nieszawy koło Ciechocinka, urokliwego nadwiślańskiego miasteczka, znanego z kultowego filmu "Wiosna panie sierżancie", nakręconego tu w 1974 r. oraz kilku innych obrazów (m.in. "Ballada o Piotrowskim" i "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy") to sympatyczne przeżycie. W Nieszawie mieszkał znany architekt, malarz i rysownik Stanisław Noakowski, który ma tu muzeum z ciekawą ekspozycją. W polskiej historii gród zapisał się na trwałe w 1454 r., kiedy to Kazimierz Jagiellończyk nadał szlachcie przywileje, zwane "nieszawskimi". Miłośnicy zabytków z pewnością zechcą zwiedzić stary kościół z XV w., w którym czasem odbywają się koncerty muzyki dawnej. Dla wszystkich niewątpliwą atrakcją będzie przeprawa promem przez Wisłę do leżących pod drugiej stronie Bobrownik z ruinami zamku krzyżackiego.

GNIEZNO. Gniezno, pierwsza legendarna stolica państwa polskiego jest miastem bardzo atrakcyjnym dla turysty. Gród szczyci się bogatą historią i cennymi zabytkami, zwłaszcza sakralnymi. Szczególne miejsce pośród nich zajmuje katedra Najświętszej Maryi Panny, zbudowana w stylu gotyckim z licznymi fragmentami romańskimi i przedromańskimi. Właśnie w tej świątyni znajdują się liczne groby, m.in. św. Wojciecha i Dąbrówki, a także słynne "Drzwi Gnieźnieńskie". Piękne są inne świątynie - kościoły pw. Wniebowzięcia NMP, św. Trójcy, św. Michała, św. Jerzego oraz kościół i klasztor franciszkanów. Warto zobaczyć resztki fundamentów zamku arcybiskupiego i zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

ŻNIN. Położony nad dwoma jeziorami niespełna 15-tysięczny Żnin to jedna z miejscowości leżących na Szlaku Piastowskim. Wśród zabytkowych obiektów, które warto należy zobaczyć jest symbol Żnina - usytuowana na Placu Wolności gotycka baszta, powstała w pierwszej połowie XV wieku. Innymi ciekawym obiektem jest klasycystyczny dwór biskupi Sufragania przy ul. 700-lecia, wybudowany pod koniec XVIII w., mieszczący Muzeum Sztuki sakralnej. Warto również obejrzeć budynek magistratu przy pl. Wolności z początków XIX w., w którym mieści się Muzeum Ziemi Pałuckiej. Żnin to także miasto kościołów. Najcenniejszym sakralnym zabytkiem jest gotycki kościół pw. Św. Marcina z XV w. Z tego samego okresu pochodzi kościół farny pw. św. Floriana.

CIECHOCINEK. Ciechocinek (pow. aleksandrowiski) to - obok Krynicy-Zdroju i Kołobrzegu - największe polskie uzdrowisko, cieszące się międzynarodową sławą. Jego symbolem i wizytówką są unikalne tężnie, pełniące rolę naturalnego inhalatorium. Kujawski zdrój słynie też z pięknych, barwnych dywanów kwiatowych. funkcjonuje tu wiele sanatoriów i innych obiektów służących zdrowotnej sanacji (m. in. farmy SPA). W rejonie Ciechocinka występują ogromne pokłady solanek, stanowiące aż jedną trzecią zasobów wszystkich wód mineralnych w polskich uzdrowiskach! W pobliżu znajdują się również bogate złoża wysokiej jakości borowiny. Na przełomie XIX i XX wieku powstały największe obiekty z tzw. starej zabudowy kujawskiego tężniopolis. Z tamtego okresu pochodzi większość zabytkowych, stylowych obiektów, m.in. łazienki, pijalnie wód, teatr letni, pensjonaty, dom zdrojowy, a także parki. W ostatnim czasie wielu zabytkowym budowlom przywrócono dawny blask. Urodą kraśnieją parki z przepięknymi, bajecznie kolorowymi dywanami kwiatowymi, (zwłaszcza Zdrojowy). Wyczuwa się tu aurę i klimat kurortu, sprzyjający relaksowi i dobremu wypoczynkowi.