
TORUŃ. Gród, w którym urodził się Mikołaj Kopernik i gdzie pieką najlepsze na świecie pierniki wart jest odwiedzin o każdej porze roku. Dla wielu to zaraz po Krakowie najpiękniejsze polskie miasto! Toruń szczyci się jednym z najcenniejszych w Polsce zespołem architektury średniowiecznej z zachowanym w centrum, niezmienionym od stuleci układem przestrzennym. Najbardziej reprezentacyjną częścią grodu jest starówka, gdzie pośród kolorowych mieszczańskich kamienic zlokalizowane są najważniejsze zabytki. Do nich należy katedra świętych Janów z dzwonem "Tuba Dei", przepiękny Ratusz Staromiejski (z muzeum w środku), dom urodzin Mikołaja Kopernika, słynna Krzywa Wieża, zabytkowe świątynie, pałace. Wszystkich godnych zwiedzenia obiektów nie sposób tu wymienić. To miasto "z klimatami", które współtworzą wąskie uliczki, zaułki, podcienia, niezwykłe, bogato ornamentowane fasady średniowiecznych domów, a także rozciągnięty nad Wisłą Bulwar Filadelfijski - ulubiony szlak spacerowy zakochanych. No i, oczywiście, liczne restauracje, knajpki, puby, kawiarnie, gdzie - gdy znikną obostrzenia związane z pandemią - można w miłym towarzystwie pokrzepić ciało strawą i dobrym trunkiem.

UNIEJÓW. Uniejów nad Wartą (pow. poddębicki, woj. łódzkie) to jedno z ciekawszych miast na pograniczu Wielkopolski i Mazowsza, zaliczanych do najstarszych w Polsce. W Uniejowie zachowało się kilka zabytków świadczących o dawnym znaczeniu miasteczka, m.in. średniowieczny układ ulic i gotycki zamek obronny z XIV w., w którym obecnie mieści się hotel z centrum konferencyjnym oraz restauracja. W ostatnich latach Uniejów znany jest przede wszystkim z nowoczesnego kompleksu termalno-basenowego "Termy Uniejów", który niebawem po zniesieniu niektórych obostrzeń związanych z pandemią ma znów zostać otwarty.

INOWROCŁAW. Inowrocław to jeden z największych polskich kurortów nizinnych. Tutejsze uzdrowisko powstało dzięki pokładom solanki, obficie występującej pod miastem. Park Solankowy, zwany Solankami jest wizytówką Inowrocławia. Stanowi ważny fragment dzielnicy uzdrowiskowej, decydując o jej kurortowym klimacie i kolorycie. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych parków zdrojowych w Polsce. Tu zlokalizowane są niemal wszystkie obiekty uzdrowiskowe. Wiosną, latem i jesienią urodą zachwycają barwne dywany kwiatowe. Największą atrakcją części zdrojowej Inowrocławia są tężnie solankowe. Inne ciekawe miejsca w Solankach to Ogrody Papieskie, ogrody zapachowe, park linowy, nowoczesna pijalnia wód mineralnych. Największą w mieście enklawę zieleni z równą przyjemnością odwiedzają kuracjusze, turyści jak i sami inowrocławianie.