https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Ludzkość jest agresywna i zachłanna, czyli niebezpieczna dla Ziemi”. Profesor Didier Queloz na kongresie Futurist of The Year 2024

Grzegorz Gajda
Wideo
od 7 lat
Żyjemy w niesamowitym świecie, który wszystkim gatunkom daje nieograniczone możliwości. Ludzie mają ogromną wiedzę, problem w tym, że wiąże się ona z kosztami, które wyliczać należy jako nasz wpływ na ziemię. Nie jestem pewien czy mamy pełną świadomość jak tę naszą moc wykorzystywać. Brak nam tez zrozumienia psychologii ludzi jako zbiorowości. Jesteśmy agresywni i zachłanni, czyli niebezpieczni – mówi profesor Didier Queloz, astronom, laureat Nagrody Nobla.

Prof. Didier Queloz to światowej sławy astronom, laureat nagrody Nobla. Jest profesorem fizyki w Cambridge Cavendish Laboratory. Ogólnoświatowe uznanie zdobył za opracowanie nowych instrumentów astronomicznych i technik eksperymentalnych pozwalających na pierwsze obserwacje planet poza Układem Słonecznym. W 1995 wspólnie z M. Mayorem odkrył pierwszą egzoplanetę (planetę poza Układem Słonecznym). W 2019 (wspólnie z J. Peeblesem i M. Mayorem) otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych m.in. BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Award, czy nagrody Wolfa w dziedzinie fizyki, oraz członkiem wielu międzynarodowych zespołów badawczych.

Jako gość specjalny Futurist of the Year 2024 wygłosił wykład „Rewolucja egzoplanet śladami Kopernika”.

W rozmowie z redakcją portalu StrefaBiznesu.pl prof. Didier Queloz mówi o wpływie ludzkości na kondycję ziemi oraz warunkach koniecznych do kontroli rozwoju technologii, który zdaniem profesora następuje zbyt gwałtownie.

– Choć mamy wiele osiągnięć, jesteśmy świadomi praw fizyki, to jednak prowadzimy świat ku katastrofie. Musimy zrozumieć skutki swoich działań, w przeciwnym wypadku nasza przyszłość nie rysuje się różowo. Oczywiście, tak jak ziemia istniała przed nami, tak będzie istnieć po nas a na niej mnóstwo innych form życia – mówi profesor Didier Queloz.

Czego trzeba by uchronić świat przed katastrofą? Profesor Queloz uważa, że ludzkość potrzebuje lepszej organizacji społecznej, usprawnienia „socjologii mózgu” i kontroli technologii.

– Nie jestem pewien czy zdajemy sobie sprawę z mocy, jakie posiedliśmy. Jesteśmy gatunkiem, który stosunkowo krótko żyje na ziemi, a całkowicie ją zmienił i zdominował. Nawet zmienił atmosferę. Mamy w tej chwili ogromną moc, ale musimy umieć z niej korzystać. To jest wyzwanie stojące przed naszą wiedzą. Mamy technologie, które mogą zniszczyć całą planetę, potrzebujemy zdrowego rozsądku.
Jednym z lepszych przykładów jest wynalezienie plastiku. To rewolucyjne odkrycie stanowiące tak naprawdę przekroczenie granic chemii. Dziś jednak to odkrycie stało się problemem, bo to my go dokonaliśmy, a nie natura, która teraz nie potrafi sobie z nim poradzić. Tak więc możliwość zmieniana planety jest darem. Pytanie, czy korzystamy z niego z należyty sposób.

Czy katastrofa jest nieuchronna? Ile mamy czasu, by to naprawić? Czy odkryjemy życie na innych planetach? Profesor odpowiada także na te pytania.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski