Spis treści
- Oczywiście, organizujemy cykliczne konferencje kolejowe w kraju, ale dotąd były one ściśle związane z konkretnym tematem, jak między innymi tabor, modernizacje, naprawy pojazdów, wyposażenie, elektronika, technologie - powiedział Adam Musiał, dyrektor generalny Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.

Kolej.net: merytoryczne spotkanie i czas na zwykłe rozmowy
- Jednak w Bydgoszczy pierwszy raz zebraliśmy wszystko w jednym, obszernym miejscu, bo jest nas dużo. Każdy zyska na tej kooperacji. Bo często bywa, że jedna firma wie o drugiej niewiele, że produkuje np. koła zębate, a nie ma pojęcia, iż wykonuje usługi również dla branży automotive czy spożywczej. Duże zainteresowanie bydgoskim spotkaniem świadczy, że to świetny pomysł, będziemy kontynuować nasze przedsięwzięcie - zapowiada Adam Musiał.
- Z koleją jestem związany od 15 lat i bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu - zdradził nam Łukasz Mierzbiczak, właściciel firmy Rail Industry w Bydgoszczy, która oferuje różnego rodzaju wsparcie przedsiębiorstwom z sektora kolejowego. - W jednym miejscu spotyka się wiele firm i ludzi z branży. Mają różne doświadczenia i mogą się nimi podzielić. Można nawiązać nowe relacje biznesowe i rozwijać dotychczasowe lub zwyczajnie podyskutować o zmianach na tym rynku.

Z Łukaszem Mierzbiczakiem rozmawiamy też o największych bolączkach branży. - Bez wątpienia jest to brak wykwalifikowanej kadry i w ogóle pracowników. Trzeba mieć świadomość, że to praca w stresie i odpowiedzialność za wielu ludzi, jak w przypadku choćby maszynistów. Kolej się bardzo zmienia. Gdy 20 lat temu w meandry tematu wprowadzał mnie tata, który odpowiadał za koleje na terenie bydgoskiego Zachemu, to był zupełnie inny świat. Jednak mnie nim skutecznie zaraził i moja pasja trwa do dziś. A dziś mamy piękne, nowoczesne i szybkie pociągi.
Również na kolei są tzw. trudne tematy?
Kolejny uczestnik (ten prosi o anonimowość) mówi, że branży na pewno nie służą wizerunkowo różne wypadki na torach: -Jednak powiedzmy sobie szczerze, w większości to nie kolejarze są winni, a kierowcy innych pojazdów. Nie wszyscy oceniający koleje mają świadomość, że taki wypadek powoduje opóźnienia różnych pociągów. Podobnie jest, gdy na torach dochodzi do samobójstwa. To są trudne tematy, ale trzeba o nich rozmawiać również podczas takich spotkań jak bydgoskie.
Nowe wydarzenie na mapie spotkań branży kolejowej
Organizowane przez Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei - Kolej.net to nowe wydarzenie na mapie spotkań branży kolejowej. Zorganizowane i prowadzone w formacie TABLE - TOP, opierającym się na networkingu, spotkaniach oraz nawiązywaniu relacji biznesowych w celu współpracy, wymiany wiedzy oraz umiejętności.

Kolej.net jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym ukierunkowanym na wszystkie branże, które kształtują sektor kolejowy.
- Uczestnictwo pozwala na identyfikację potencjalnych kontrahentów, możliwość odbycia spotkań z wybranymi i zweryfikowanymi partnerami, nawiązanie długofalowych relacji biznesowych oraz promocję marki i produktów.
- Dzięki Kolej.net jest niepowtarzalna szansa na zdobycie wiedzy, podzielenie się doświadczeniem na temat rozwiązań stosowanych w produkcji i utrzymaniu taboru kolejowego, budowy i modernizacji infrastruktury, energetyki kolejowej, telekomunikacji oraz informatyki jednocześnie.
I edycja spotkań Kolej.net odbyła się 10 stycznia w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.
