W uroczystości uczestniczyli m.in. posłanka PSL (Trzecia Droga) z regionu Agnieszka Kłopotek, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Zdzisław Tylicki, a także Dariusz Kurzawa z zarządu województwa i Edyta Zakrzewska, dyrektor KOWR.
Pod pomnikiem Wincentego Witosa złożono wieńce i kwiaty, były krótkie przemówienia, zaprezentowały się także poczty sztandarowe.
Mąż stanu i zwykły chłop
- Wincentego Witosa nie trzeba szczególnie przedstawiać. To mąż stanu, ludowiec, nasz patron, trzykrotny premier RP. Spotkaliśmy się w 79. rocznicę jego śmierci, jak co roku zresztą. Dla nas Witos to symbol, który przywrócił chłopom poczucie polskości, wspólnoty, który zmobilizował ich do walki z najeźdźcą w 1920 roku. Był politykiem, ale nie zapomniał skąd się wywodzi. Uprawiał ziemię, rozmawiał z chłopami. Jest dla nas kimś wyjątkowym, dlatego pamiętamy o ważnych datach z jego życia - powiedziała nam poseł Agnieszka Kłopotek.
Za rok szczególne obchody
Kilka dni temu w Wierzchosławicach (powiat tarnowski), gdzie w 1874 r. urodził się Witos, odbyły się „Witosowe Zaduszki” przy grobie polityka.
Środowisko ludowców w naszym regionie już planuje uroczystości na 80. rocznicę śmierci Witosa za rok.
- Rozmawialiśmy po spotkaniu, w którym uczestniczył także mój mąż Eugeniusz, o tym, żeby szczególnie celebrować okrągłą rocznicę. Wstępnie planujemy konferencję poświęconą Witosowi, na którą chcielibyśmy z prelekcją zaprosić przedstawicieli Instytutu Wincentego Witosa w Wierzchosławicach - dodała Agnieszka Kłopotek.
