https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie drugie Poznaj Polskę? Projekt ustawy skierowany do Sejmu

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wychowanie patriotyczne powinno stać się integralną częścią szkolnego programu nauczania, a nie oddzielnym przedmiotem – podkreślił lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, prezentując założenia nowej ustawy. Dodatkowo, PSL planuje powołanie Instytutu im. Wincentego Witosa, który ma dbać o pamięć tego polityka. Na czym ma polegać wychowanie patriotyczne? Wicepremier zdradził, że chodzi m.in. o odwiedzanie miejsc ważnych dla polskiej historii.

Spis treści

Wychowanie patriotyczne w Sejmie

PSL przygotowało dwa projekty ustaw: jeden dotyczący patriotycznego wychowania, a drugi powołania Instytutu im. Wincentego Witosa. Oba projekty zostały skierowane do Sejmu.

uczennice jadą na wycieczkę szkolną
freepik

W dniu Święta Wojska Polskiego, minister obrony narodowej złożył wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie. Towarzyszyli mu inni politycy PSL, w tym wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz minister rozwoju Krzysztof Paszyk.

Na czym ma polegać wychowanie patriotyczne?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Kosiniak-Kamysz przedstawił założenia projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym. Podkreślił, że projekt „nie jest skierowany przeciwko nikomu”, ale wynika z potrzeby PSL zaakcentowania swoich wartości.

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że patriotyczne wychowanie nie powinno być nowym przedmiotem szkolnym, ponieważ nie da się go ograniczyć do jednej dziedziny.

– To ma być program dla szkoły, stworzenie Komisji Edukacji Narodowej, która będzie ten program akceptować. To ma być program, w którym w różnych elementach będzie wychowanie patriotyczne – tłumaczył.

Program ma obejmować m.in. odwiedzanie miejsc ważnych dla polskiej historii, także tych regionalnych.

– To jest odwiedzanie tych miejsc, to są bohaterowie, autorzy, jest miejsce i dla Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, i dla Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta. Nie należy nikogo wykluczać. I dla Olgi Tokarczuk, i dla „Dziadów” Adama Mickiewicza. (...) O tym jest ta ustawa – wyliczał lider PSL.

Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję na dobrą współpracę w parlamencie.

– To nie jest wymijanie, pomijanie jakiegokolwiek z resortów, tylko to chęć zaakcentowania, co jest dla nas, ludowców, bardzo ważne – zaznaczył.

Powołanie Instytutu Witosa

Lider PSL poinformował również o złożeniu projektu dotyczącego powołania Instytutu im. Wincentego Witosa, mającego na celu upamiętnienie nie tylko Bitwy Warszawskiej, ale także całej roli Witosa w odzyskiwaniu i umacnianiu niepodległości Polski.

– Każdy ma prawo pamiętać o Witosie i go czcić, ale nigdy nie wolno go partykularnie wykorzystywać, a takie próby były. Instytut Witosa ma być po to, aby dbać o jego pamięć, o jego myśl polityczną – a ta myśl była zjednoczeniowa, patriotyczna, ta myśl była polska. I sprawa polska zawsze była na pierwszym miejscu – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał również, że w ubiegłym roku m.in. dzięki kasacji złożonej przez ówczesnego RPO Adama Bodnara w 2020 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa i innych dawnych liderów PSL i PPS, którzy jako opozycja przeciwko władzy sanacyjnej zostali w 1932 roku uznani w politycznym procesie za winnych próby obalenia przemocą rządu. O uniewinnienie Witosa i innych liderów od lat zabiegali ludowcy.

Jak mówił Kosiniak-Kamysz, w ubiegłym roku „po dziewięćdziesięciu latach Sąd Najwyższy zmazał hańbę sądu brzeskiego”.

– Ja swojej obietnicy dotrzymałem, my dotrzymaliśmy swojej obietnicy – że Witos nie będzie skalany okrutnym, haniebnym wyrokiem, który bohatera naszej wolności uczynił kryminalistą, zbrodniarzem przeciwko ojczyźnie. To była nieprawda, jawne kłamstwo i oszustwo, to była chęć wykorzystania tego politycznie – oświadczył.

Wincenty Witos to jeden z najważniejszych polskich polityków i ojców polskiej niepodległości, a następnie w dwudziestoleciu międzywojennym m.in. trzykrotnie pełnił funkcję premiera. Z pochodzenia chłop, całe życie związany był ze środowiskami ludowymi, w tym Stronnictwem Ludowym i PSL. W 1930 roku został aresztowany przez władze sanacyjne i osadzony w twierdzy brzeskiej, gdzie więzieni byli politycy opozycji. Skazany na 1,5 roku emigrował do Czechosłowacji.

Minister obrony narodowej złożył także w czwartek wieniec pod tablicą upamiętniającą generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Rozwadowski opracował plan kontrnatarcia oraz koncepcję Bitwy Warszawskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski