Organizowany od 14. lat przez Klub Gaja konkurs Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, które od pokoleń są częścią lokalnej społeczności, polskiej kultury i historii.
W tegorocznej edycji nadesłano blisko 40 zgłoszeń drzew z całej Polski. Jury wybrało 16 finalistów.
- W konkursie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi - wyjaśnia Klub Gaja.
Wśród 16 drzew, które weszły do finału ogólnopolskiego konkursu, jest kasztanowiec z Bydgoszczy - kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.). Bydgoskie drzewo ma ponad 200 lat, około 20 m wysokości i obwód 540 cm. Jest pomnikiem przyrody. Bydgoskie drzewo zostało zgłoszone do konkursu przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
W opisie bydgoskiej kandydatury czytamy: „w zachodniej części Parku Ludowego im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy rośnie pomnikowy kasztanowiec zwyczajny. To niezwykły akt przyrody o czterech pięknych rozwidleniach i szerokiej koronie. Drzewo jest najbardziej znanym i lubianym wśród mieszkańców Bydgoszczy, a przy okazji największym i najstarszym kasztanowcem w Grodzie nad Brdą. Z bydgoszczanami kasztanowiec jest już ponad 200 lat i nieustannie zwraca ich uwagę dorodnością i mnóstwem owoców. Pod drzewem często gromadzą się dzieci i młodzież z pobliskiego Pałacu Młodzieży, szkół i przedszkoli. Teren wokół niego jest wykorzystywany także podczas plenerowych lekcji przyrody. Niezwykłość kasztanowca została opisana w grze miejskiej „W poszukiwaniu skarbu. Bydgoska opowieść wędrowca”, skierowanej do nauczycieli oraz uczniów szkół województwa kujawsko-pomorskiego".
Głosowanie na Drzewo Roku trwa do końca czerwca na stronie drzeworoku.pl. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w konkursie europejskim w 2025 roku.
