Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lucjan Mianowski "“ artysta niezależny

Magda Wichrowska
Do 18 września w Galerii Sztuki Wozownia możecie oglądać wystawę – „Lucjan Mianowski. 1933-2009”. Warto, bowiem w jej skład wchodzą rzadko prezentowane prace artysty, pochodzące ze zbiorów prywatnych i rodzinnych. Lucjan Mianowski jest znany wśród entuzjastów polskiej sztuki współczesnej. Tym, którzy nie zetknęli się jeszcze z jego twórczością, z pewnością interesująca wyda się wielowątkowość i interdyscyplinarność jego wykształcenia, która zaowocowała grafikami, obrazami olejnymi, plakatami, ilustracjami do książek i rysunkami satyrycznymi.

Do 18 września w Galerii Sztuki Wozownia możecie oglądać wystawę – „Lucjan Mianowski. 1933-2009”. Warto, bowiem w jej skład wchodzą rzadko prezentowane prace artysty, pochodzące ze zbiorów prywatnych i rodzinnych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 178054" >

Lucjan Mianowski jest znany wśród entuzjastów polskiej sztuki współczesnej. Tym, którzy nie zetknęli się jeszcze z jego twórczością, z pewnością interesująca wyda się wielowątkowość i interdyscyplinarność jego wykształcenia, która zaowocowała grafikami, obrazami olejnymi, plakatami, ilustracjami do książek i rysunkami satyrycznymi. Artysta był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie na początku związany był z pracownią plakatu prof. Macieja Makarewicza, a później z pracownią litografii prof. Konrada Srzednickiego. Szkołę ukończył w połowie lat 50. ubiegłego stulecia, wówczas też rozpoczął kolejne studia, tym razem nad malarstwem w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego i zadebiutował na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi, która odbyła się w warszawskim Arsenale. Na początku lat 60. Mianowski otrzymał Stypendium Rządu Francuskiego na studia w Paryżu w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts, gdzie studiował w pracowni litografii u prof. Pierre’a Clairina.

Jego twórczość, mimo dynamicznej ewolucji, odznacza się jednak, co ciekawe, wyraźną myślą przewodnią w podejściu do sztuk plastycznych. Na planie pierwszym jest autor i jego zamysł, a dopiero później zmieniające się, na przestrzeni lat, techniki i kierunki artystyczne. Mianowski zaliczany jest też często do pionierów, którzy na grunt polski przenosili nowinki ze świata sztuki. W latach 60. był to pop-art, a w latach 70. hiperrealizm. Ciekawy był również jego mariaż z grafiką komputerową. Krytycy sztuki mówią, że Mianowski jako pierwszy wprowadził do niej cytat fotograficzny. Ogromną popularnością cieszyły się również cykle tematyczne artysty, które były charakterystycznym elementem jego twórczości, m.in. Małe miasteczko nie jest nudne, Pejzaże księżycowe, Zachody słońca, Nago i w ubraniu, Akty na tle morza, Ochrona środowiska naturalnego, Status artysty i Ptaki.

Mianowski przez wiele lat związany był z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Poznaniu, natomiast jego prace pokazywane były w najważniejszych galeriach w Polsce i za granicą. Obecnie znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Poznaniu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museu de Arte Moderna w Sao Paolo, Muzeum Sztuki Współczesnej w Tokio, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie, Library of Congress w Waszyngtonie, Bibliotheque Nationale w Paryżu, Albertina w Wiedniu, a także w kolekcjach prywatnych.

<!** reklama>

Co konkretnie możemy oglądać w Wozowni?

– Od 26 sierpnia do 18 września można u nas zobaczyć ponad siedemdziesiąt prac graficznych, głównie litografii, choć znajdują się tu również wczesne drzeworyty oraz późniejsze litho- i autooffsety – mówi Kamila Krzanik-Dworanowska z Galerii Sztuki Wozownia. – Dajemy lokalnej publiczności niepowtarzalną możliwość zapoznania się z rzadko prezentowanymi pracami artysty, pochodzącymi ze zbiorów rodzinnych i prywatnych. Skrupulatnie dobrane prace są nietypowo zaprezentowane, gdyż zestawione zostały motywami – są to na przykład fala, liść, zachód słońca – które przewijały się w pracach Mianowskiego, nie tylko w obrębie poszczególnych cykli. Oczywiście staraliśmy się również uporządkować prace chronologicznie, dlatego widzowie poruszający się od lewej ku prawej stronie dolnej sali naszej galerii, mogą prześledzić przemiany i rozwój półwiecznej twórczości Lucjana Mianowskiego. W katalogu zamieszczono cytat z notatek Mianowskiego: _Być niezależnym w życiu jest to niemożliwe, być niezależnym w sztuce to mój cel. _Zapraszamy wszystkich zainteresowanych doskonałą grafiką do toruńskiej galerii i do sprawdzenia czy artyście udało się osiągnąć wyznaczony cel.

Gorąco polecam Wam to wydarzenie!

Lucjan Mianowski. 1933-2009

26.08 - 18.09.2011, Toruń

Galeria Sztuki Wozownia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!