Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko bardziej cywilne

kr
Minister infrastruktury przekazał wczoraj pięciu wojewodom akty wyrażające zgodę na dokonanie darowizn lub użyczenia nieruchomości Skarbu Państwa będących do tej pory w dyspozycji MON.

Minister infrastruktury przekazał wczoraj pięciu wojewodom akty wyrażające zgodę na dokonanie darowizn lub użyczenia nieruchomości Skarbu Państwa będących do tej pory w dyspozycji MON.

W tej grupie znalazł się również wojewoda kujawsko-pomorski. W sumie przekazano w całym kraju na cele cywilne 3145 ha, a w naszym województwie trzy działki w Bydgoszczy i gminie Białe Błota o powierzchnie 1,4 ha.

<!** reklama>Zgodnie z ustawą, na potrzeby lotnictwa cywilnego, zostanie przekazane w całym kraju ponad 5 tys. ha. Powinno to ułatwić rozwój lotnictwa cywilnego, które wymaga wciąż ogromnych nakładów finansowych jak i terenów dla lotniczej infrastruktury. - Nasze lotnictwo cywilne musi odrobić zaległości wobec lotnictwa Unii Europejskiej - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Tadeusz Jarmuziewicz.

Dla rozwoju portu lotniczego w Bydgoszczy niezbędne są kolejne inwestycje. Jednak nie można było ich realizować na terenach należących do wojska. Dlatego od kilku już lat trwały starania o pozyskanie od wojska terenów przy lotnisku cywilnym, które znajdowały się w gestii Ministerstwa Obrony Narodowej.

Przekazane wojewodzie Rafałowi Bruskiemu grunty otrzyma w użytkowanie wieczyste Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która w naszym kraju zarządza ruchem lotniczym. Na pozyskanej od wojska ziemi mają być zainstalowane konieczne dla bezpieczeństwa ruchu powietrznego i rozwoju portu lotniczego, urządzenia.

Samo pozyskanie terenów od wojska nie rozwiąże problemów bydgoskiego portu lotniczego. Potrzeba przede wszystkim zdecydowanych działań udziałowców, a w tym przypadku można liczyć praktycznie tylko na samorząd bydgoski i wojewódzki, bo strategiczny partner z Austrii naszym lotniskiem chce się pożegnać. Potrzebny jest też nowy zarząd, mający pomysł na biznes w lotnictwie cywilnym.(kr)

Warto wiedzieć

  • Loty cywilne zostały rozpoczęte w 1929 roku, kiedy to PLL „LOT” uruchomiły połączenia z Gdańskiem, Warszawą i Poznaniem. Połączenia przetrwały do 1933 r.
  • 1 maja 2004 roku został oddany do użytku nowoczesny budynek nowego terminala pasażerskiego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera