Mateusz Machulski, redaktor portalu Latająca Bydgoszcz, o naprawdę tanim lataniu wie wszystko. Naszym Czytelnikom zdradza swoje sekrety.
<!** Image 3 align=none alt="Image 182450" sub="Bydgoski Port Lotniczy rozwija siatkę swoich połączeń - coraz więcej na mapie połączeń regularnych i czarterowych /Grafika: Maciej Wojewoda">Za swój rekord uważa ten z 2008 roku, gdy - wykorzystując wszystkie promocje - poleciał z Bydgoszczy do Londynu za... 5 groszy (za grosz tam, za 1 eurocenta z powrotem). Taniej się naprawdę nie da!
- Te czasy już nie wrócą, ale przy pewnej wiedzy, można sobie naprawdę promocyjnie zaplanować weekend, zaczynając podróż na naszym regionalnym lotnisku - opowiada spotter ze stowarzyszenia EPBY Spotting Team, redaktor portalu www.latajacabydgoszcz.pl, Mateusz Machulski. <!** reklama>
W weekend drożej
- Z Bydgoszczy można wylecieć z LOT-em lub tanim przewoźnikiem Ryanair. Tani, to nie zawsze znaczy, że wydamy u niego na bilety najmniej, zwłaszcza w weekend, gdy taryfy są droższe - tłumaczy. Przykładowo, jeśli z wyprzedzeniem co najmniej 4 miesięcy będziemy szukać biletu do Nicei czy Stambułu, z przesiadką w Warszawie, do której zabierze nas LOT, nie wydamy więcej niż 300-400 złotych od osoby.
Korzystanie z takiego LOT-owskiego połączenia sprawi, że nadany w Bydgoszczy bagaż odbierzemy w porcie docelowym, na pokładzie dostaniemy skromny posiłek i nie będzie nas interesowało, czy nasz samolot do stolicy się spóźni i ten na Lazurowe Wybrzeże odleci bez nas. Będzie to problem przewoźnika, choć może to nam pewnie skrócić uroki weekendowego pobytu.
W tanich liniach często cena jest niska, ale ryzyko większe. Z naszego lotniska, dzięki korzystnej siatce połączeń, dotrzemy stosunkowo niedrogo, nawet za 200 złotych, na przykład do Maroka, ale na raty, kupując każdy odcinek podróży z przesiadkami osobno, bez posiłku, bez wliczonego bagażu, za to z ryzykiem, że jeśli któreś z połączeń zawiedzie, zostaniemy z kłopotem (i wydatkami) sami.
- Sposobów obniżenia ceny jest więcej - mówi Mateusz Machulski. - Można sobie na przykład wykupić za 25 złotych ważną 3 lata kartę pre-paidową Master Card, która może całkowicie zbić opłaty dodatkowe.
Ekspert ma też w zanadrzu kilka rad dla prawdziwych łowców promocji. Można było np. uniknąć stosowanych przez jednego z przewoźników 45 zł opłat transakcyjnych, kiedy zamawiało się bilet, przechodząc na jego... arabską stronę internetową (redagowaną w języku polskim). Poszukiwacze obniżek często też czyhają na... błędy biur podróży czy administratorów stron www. - Jedno z niemieckich biur podróży wydało bon zniżkowy wart 75 euro. Był adresowany do osób, które wydzadzą określoną sumę, o czym biuro... zapomniało napisać. Tak kupiłem bilet do Warszawy po... 60 groszy, oferta wzbogacona była też o nocleg w hotelu. Na weekend z noclegiem w „Mariotcie” wydałem w sumie 100 zł. Do historii tanich zakupów na skutek błędu ludzkiego przejdzie sprawa Aer Lingus. Dwa lata temu na stronie wpisano za przelot z Warszawy do Nowego Jorku po 400 złotych, zamiast 400 euro. Z tej „promocji” przez cały wieczór, aż do usunięcia błędu, skorzystało mnóstwo ludzi.
„Zwykli” pasażerowie powinni przede wszystkim sprawdzić na stronie wszelkie dodatkowe opłaty, które są obowiązkowe do wniesienia (np. właśnie transakcyjną) i nie dać się zwieść dodatkowymi propozycjami - jak tą za pierwszeństwo wejścia na pokład. Ktoś z takimi potrzebami będzie miał kłopot z tanim podróżowaniem...
Tanio i regularnie
- W zimowej siatce połączeń, Ryanair oferuje połączenia do: Londynu Stansted (w poniedziałki, środy, piątki i niedziele). Z lotniska Stansted można polecieć liniami Ryanair do ponad 100 destynacji, np. Sewilli, Sztokholmu, Marsylii, Ibizy, Madrytu, Marakeszu, Dublina (2 razy w tygodniu, czwartki i niedziele), Birmingham (wtorek, czwartek, sobota), Dusseldorfu Weeze (poniedziałek i piątek) - podpowiada Joanna Sowińska, rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego Bydgoszcz, który jako jedyne lotnisko w Polsce obsługuje loty do Dusseldorfu Weeze, gdzie znajduje się baza operacyjna linii Ryanair, co stanowi doskonały łącznik w dalszej podróży tą linią do wielu miast w całej Europie (aż 45 kierunków).
W letniej siatce połączeń pojawią się loty do szkockiego Glasgow Prestwick. Począwszy od 25 marca, odbywać się będą w czwartki i niedziele. Dzięki nowej godzinie porannego lotu (5.45 z Bydgoszczy) zwiększyła się też możliwość korzystania z połączeń przesiadkowych z Warszawy do wielkich miast Europy i na trasy transatlantyckie.
