Absolwenci szkół średnich za 11 dni odbiorą świadectwa. Są z rocznika absolutnego szczytu niżu demograficznego, więc, gdy zdadzą maturę, uczelnie muszą się wybitnie postarać, by wybrali je ci najlepsi. Dla kandydatów ideałem byłoby znalezienie kierunku zgodnego z zainteresowaniami, jednocześnie stwarzającego szansę znalezienia pracy. Na co więc mogą liczyć w uczelniach regionu?
[break]
- Spodziewamy się, że wielkim powodzeniem cieszyć się będzie tegoroczna nowość - informatyka stosowana. Utworzenia tego kierunku domagali się od nas pracodawcy, poszukujący absolwentów z takimi kwalifikacjami - zapowiada dr Mieczysław Karol Naparty, kierownik Biura Rektora UTP. - Otwieramy też na studiach I stopnia: analitykę chemiczną i spożywczą, nanobioinżynierię oraz zoofizjoterapię.
Bez stomatologii
Uczelnia kusi z kolei absolwentów studiów inżynierskich anglojęzycznym Computer Aided Engineering (CAE) - komputerowym wspomaganiem prac inżynierskich, które wystartowało na UTP kilkanaście dni temu, po znakomitych recenzjach komisji akredytacyjnej. Niestety, jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, na razie studia podjęło tam tylko 7 osób. Na UTP mają nadzieję, że więcej studentów (w tym z Turcji) pojawi się tu od października.
Nie będzie też na razie w bydgoskim Collegium Medicum UMK oczekiwanej przez przyszłych lekarzy stomatologii. Chętnych nie zabraknie natomiast na pewno na optometrii, której otwarcie poprzedziło (o czym pisaliśmy już w ubiegłym roku) szczegółowe sondowanie opinii wśród bydgoskich licealistów. - Na studiach I stopnia na kierunku „Optyka okularowa z elementami optometrii” kształcić będziemy jako druga uczelnia w Polsce, po poznańskim Uniwersytecie Medycznym - informuje dr Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK. - Kolejna nowość, również na Wydziale Lekarskim, to również trzyletnia inżynieria biomedyczna. W ramach kierunku Zdrowie publiczne, wprowadzamy też w tym roku nową, poszukiwaną na rynku pracy specjalność - terapię zajęciową.
Z całą pewnością praca znajdzie także absolwentów magisterskich studiów (II stopień) doradztwa podatkowego, które od najbliższego roku studiować będzie można na Wydziale Prawa UMK.
Na UMK najbardziej oblężonym kierunkami w zeszłym roku były: lekarski (25,6 kandydata na miejsce), farmacja (10,6), kosmetologia (6,1) i dietetyka. Spośród kierunków spoza zdrowia: filologia angielska (5,5), bezpieczeństwo wewnętrzne (5,3), japonistyka (4,8) i prawo (4,2).
Zarządzanie sferą
- W zeszłym roku do najpopularniejszych kierunków należały u nas psychologia, filologia angielska, administracja i wychowanie fizyczne. Spodziewamy się, że w tym roku będzie podobnie, bo zapotrzebowanie na absolwentów tych kierunków nie maleje - uważa Piotr Kwiatkowski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - W tym roku do hitów rekrutacyjnych na pewno będzie należeć zeszłoroczna nowość - humanistyka drugiej generacji, która w zeszłym roku była jednym z najpopularniejszych humanistycznych kierunków podczas rekrutacji. Po raz pierwszy przygotowujemy się też do uruchomienia rekrutacji na kierunek innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną. Na tym kierunku studenci poznawać będą, m.in. tajniki strategii rozwoju lokalnego i regionalnego.
Nowy profil kształcenia będzie proponowany także na historii - rekonstrukcje i eventy historyczne są odpowiedzią na modne ostatnio imprezy. Tu też nowej specjalności mogą szukać miłośnicy gier historycznych - od października będzie można studiować na UKW ich projektowanie.