Bydgoscy radni sejmiku zwrócili się do marszałka z prośbą o pomoc w rozwoju Collegium Medicum. Marszałek nie wyklucza udzielenia takiego wsparcia.
<!** Image 2 align=none alt="Image 180004" sub="Czy w zabytkowych murach kamienicy przy ulicy Dworcowej 63 będą uczyć się studenci stomatologii bydgoskiego Collegium Medicum?
Fot.: Dariusz Bloch">
Kilka dni temu radna Ewa Łapińska (SLD) złożyła interpelację w sprawie wspierania Collegium Medicum. Chodzi o realizację projektu utworzenia kierunki stomatologii przy wydziale lekarskim tej uczelni.
Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu od pewnego czasu zabiega o utworzenie tego kierunku - interpeluje radna Ewa Łapińska i przypomina, że bydgoska Rada Miasta Bydgoszczy w sierpniu br. zgodziła się na nabycie udziałów w nieruchomości, położonej przy ulicy Dworcowej 63.
- Planuje się tam otwarcie unikalnego w całym kraju Centrum Symulacyjnego, niezbędnego w kształceniu zarówno przeddyplomowym jak i podyplomowym - dodaje radna Ewa Łapińska. - Dla działalności każdego jest już zapewniona kadra naukowa. Utworzenie nowego kierunku przyczyni się do dalszego rozwoju uczelni. Na jaką pomoc ze strony marszałka może liczyć Collegium Medicum, aby w Bydgoszczy powstała stomatologia?
<!** reklama>
Jeden z radnych wojewódzkich powiedział „Expressowi”, że Urząd Marszałkowski niechętnie spogląda na te plany m.in. dlatego, że zainwestował już w toruńskie centrum stomatologiczne.
- Jeśli radni się zjednoczą, mają szansę - twierdzi nasz rozmówca.
Natomiast szef bydgoskich radnych, członków komisji polityki zdrowotnej, uważa, że w miejskim samorządzie niewiele więcej można zrobić.
- Przekażemy gmach, więc tak naprawdę to już sporo - mówi Jakub Mikołajczak, przewodniczący komisji. - Rozmawialiśmy również z profesorem Maciejem Świątkowskim, przewodniczącym sejmikowej komisji promocji i ochrony zdrowia. Możemy jeszcze apelować do marszałka...
Jaką odpowiedź otrzyma radna Ewa Łapińska?
- Samorząd wspiera i zawsze będzie wspierał projekty, które służą sprawie publicznej - ucieka od jednoznacznej deklaracji wicemarszałek Edward Hartwich. - Bardzo wnikliwie analizujemy wszelkie projekty(...) Najpierw musi jednak wystąpić aktywność uczelni.
Collegium Medicum jest aktywne i... - Poprosiliśmy pana marszałka o dofinansowanie zakupu fantomów - mówi prof. Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor UMK do spraw Collegium Medicum. - Liczymy na to, że pan marszałek zechce nam pomóc.
Profesor Małgorzata Tafil-Klawe wyjawiła „Expressowi” również i to, że możliwe jest złożenie wniosku o dofinansowanie stomatologii. Nastąpi to jednak dopiero wtedy, kiedy uczelnia będzie na to gotowa.
