https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Listonosz ogląda się za siebie

Renata Napierkowska
Listonosz to zawód niebezpieczny. Podczas wędrówki od domu do domu z torbą wypełnioną przesyłkami, czyhają na niego różne niespodzianki.

Listonosz to zawód niebezpieczny. Podczas wędrówki od domu do domu z torbą wypełnioną przesyłkami, czyhają na niego różne niespodzianki.

<!** Image 2 align=right alt="Image 7708" >Mimo że dzisiaj wszyscy pracownicy poczty mają swoje święto - Dzień Łącznościowca - to będzie to dla nich taki sam dzień pracy, jak każdy inny. Urzędniczki ponownie usiądą za szybami okienek pocztowych, a listonosze rano odbiorą z urzędów przesyłki i wyruszą w drogę tą samą trasą, którą przemierzają codziennie, aby na czas wszystkim doręczyć listy, gazety, pieniądze. Przecież codziennie wypatrują ich tysiące mieszkańców.

Zmora doręczyciela

- Spośród wszystkich osób zatrudnionych na poczcie, praca listonosza jest chyba najbardziej niebezpieczna. Dlatego są oni bardzo wyczuleni i zwracają baczną uwagę, czy ktoś ich nie śledzi, czy nie jeździ za nimi samochodem - mówi naczelnik Obwodowego Urzędu Pocztowego w Inowrocławiu, Roman Rusiński.

Oprócz czających się w ciemnych klatkach schodowych zbirów, zmorą doręczycieli są psy pilnujące posesji. Niektóre na widok „listowego” nie tylko zaciekle ujadają, ale próbują atakować, gdy ten chce wejść za bramę.

- Na szczęście, w ostatnim czasie nie mieliśmy żadnych tragicznych zdarzeń. Jednak niewątpliwie jest to zasługą przezorności listonoszy. Za jednym z naszych pracowników obsługującym teren wiejski od pewnego czasu jeździł podejrzany samochód. Od razu zgłoszono ten fakt policji - mówi Roman Rusiński.

W samym Inowrocławiu też nie brakuje takich dzielnic i ulic, gdzie trzeba mieć oczy szeroko otwarte, bo wszystko może się zdarzyć. Za najbardziej niebezpieczne, w opinii doręczycieli, uchodzą ulica Poznańska oraz Stare Miasto.

Aby zostać doręczycielem trzeba, oprócz minimum średniego wykształcenia, przejść odpowiednie szkolenie zawodowe.

Osoba taka musi dobrze znać przepisy, wiedzieć czy i komu może zostawić przesyłkę, jeśli adresata nie ma w domu.

Honory dla zasłużonych

Z okazji Dnia Łącznościowca na najbardziej zasłużonych pracowników Poczty Polskiej w Inowrocławiu czekają nagrody oraz wyróżnienia. Brązowe Krzyże Zasługi otrzymają panie Maria Florczak oraz Joanna Wiśniewska, a Odznakę Zasłużonego Łącznościowca - Jolanta Dominik.

Trzy kolejne pracownice inowrocławskiego obwodu pocztowego zostaną uhonorowane za 35-letni staż pracy. Są nimi Maria Malak z Janikowa, Ewa Michalak-Stępień z Inowrocławia oraz Halina Walkusz z Gniewkowa.

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje Tadeusz Oszubski, bydgoski pisarz i były dziennikarz Expressu Bydgoskiego

Nie żyje Tadeusz Oszubski, bydgoski pisarz i były dziennikarz Expressu Bydgoskiego

Co dalej z Halą Targową w Bydgoszczy? Operator chciał kupić budynek od miasta

Co dalej z Halą Targową w Bydgoszczy? Operator chciał kupić budynek od miasta

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski