Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipy w pobliżu pałacu w Lubostroniu umierają

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Po to, by zniszczyć odrosty drzew, tworzących aleję rosnącą wzdłuż drogi do Pturka, użyto środków chemicznych. Konserwatorzy twierdzą, że drzewa powoli zaczną ginąć. Drogowcy mają inne zdanie.

Po to, by zniszczyć odrosty drzew, tworzących aleję rosnącą wzdłuż drogi do Pturka, użyto środków chemicznych. Konserwatorzy twierdzą, że drzewa powoli zaczną ginąć. Drogowcy mają inne zdanie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 195267" sub="Pięknej alei lipowej w Lubostroniu grozi powolna zagłada. Fot.: Dariusz Bloch">

Lipy i jesiony rosną w pobliżu pałacu w Lubostroniu od kilkuset lat.

- Odwiedziłam pałac i z przerażeniem zauważyłam, że drzewa są przypalone środkami chemicznymi - irytuje się Olga Romanowska-Grabowska, była konserwator zabytków i specjalista ochrony zabytkowych zespołów parkowych. - Tego nikt już nigdzie nie robi! Poza tym, niektóre drzewa zostały ogłowione. Wyglądają jak słupy! W Polsce nie szanuje się drzew, wycina się je bezmyślnie, bo tracą gałęzie i gubią liście.

<!** reklama>

Zapytaliśmy o sposób przycinania drzew także w jednej z firm, która zajmuje się pielęgnacją terenów zielonych, w tym zabytkowych parków. Wytłumaczono nam, że okaleczone drzewa potrafią same zaleczyć rany, ale nie mają siły walczyć z infekcjami wirusowymi, które zawsze towarzyszą takim zabiegom.

- To jest jeszcze bardziej niebezpieczne dla kierowców, ponieważ drzewo powoli umiera, a potem całe przewraca się na drogę. Nie spada tylko pojedynczy konar - słyszymy.

Wątpliwości ma także wojewódzki konserwator przyrody, choć nie zna sprawy i nie zajmuje się oceną stosowania chemii, to stwierdza:

- Jeśli odrosty są blisko macierzystego pnia, opryski mogą zaszkodzić całemu drzewu - uważa Marek Machnikowski. - Zwyczajowo natomiast ogławia się tylko wierzby.

Zabiegi wykonywano na zlecenie Zarządu Dróg Powiatowych w Żninie.

- Drzewa nie były ogławiane. Zostały przycięte tylko niektóre, ponieważ ich konary były uschnięte - zapewnia Jacek Mazany, dyrektor żnińskiego ZDP. - Wzdłuż drogi do Pturka rosną 72 lipy. Zabiegi wykonaliśmy na 20 drzewach, których odrosty zasłaniały widoczność. Zastosowaliśmy łagodny środek w dużym rozcieńczeniu. Młode listowie zaczyna już odrastać, co świadczy o tym, że drzewom nic złego się nie stało.

O tym, że chemia została zastosowana prawidłowo, przekonany jest też wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

Nasi Czytelnicy mają jednak wątpliwości i wskazują kolejne drzewa, które - ich zdaniem - są w złej kondycji, na przykład kasztanowce, rosnące na terenie zabytkowego parku, otaczającego pałac w Lubostroniu.

Pałac znajduje się w gestii Urzędu Marszałkowskiego. Poprosiliśmy więc o wyjaśnienie, dlaczego dorodne kiedyś kasztanowce są w tak złej kondycji.

- Dyrektor Andrzej Budziak przez wiele lat, mimo niskich nakładów finansowych, utrzymywał placówkę na wysokim poziomie. Jesteśmy zadowoleni z jego pracy i sposobu zarządzania obiektem - stwierdziła Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Park jest pod nadzorem konserwatora zabytków, a kasztanowce, jak powszechnie wiadomo, chorują nie tylko w województwie, ale w całej Polsce i Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!