https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja szpitala przesądzona

Paweł Wiśniewski
Na wczorajszej sesji Rady Powiatu, większością głosów, podjęto uchwałę w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nakle.

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu, większością głosów, podjęto uchwałę w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nakle.

<!** Image 2 align=right alt="Image 61586" sub="Szpital w Nakle będzie przeprowadzał zabiegi planowe, Szubin zajmie się nagłymi wypadkami. /Fot. Paweł Antonkiewicz">Jak zapewniają władze powiatu, likwidacja nakielskiego szpitala jest kolejnym etapem programu przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej, utworzonych przez powiat nakielski i nie oznacza zaprzestania działalności lecznicy.

Zgodnie z podjętą wczoraj uchwałą, „zapewnia się dalsze udzielanie świadczeń medycznych bez istotnego ograniczenia ich dostępności przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej prowadzony przez Centrum Medyczne w Szubinie im. Janusza Korczaka”. Zapis ten nie dotyczy jednak podstawowej opieki zdrowotnej, w zakresie której świadczenia wykonywane będą przez „SP ZOZ w Nakle w likwidacji”, do czasu jej zakończenia.

Jak czytamy w uchwale, zakończenie czynności likwidacyjnych ma nastąpić 31 grudnia 2010 roku. - Nie chcemy konkurować w tym zakresie z innymi podmiotami, takimi jak „Medicus”. Będziemy dla nich partnerem w innych zadaniach – wyjaśniał radnym losy podstawowej opieki zdrowotnej Adam Roślewski, prezes spółki Know How, z którą zawarto porozumienie o przekształceniu lecznicy.

<!** reklama left>Wątpliwości, takich jak w przypadku funkcjonowania POZ, było więcej. Zanim radni zdecydowali o likwidacji nakielskiego szpitala (za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 7 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu), skierowali do prezesa Roślewskiego i starosty nakielskiego szereg pytań.

Radny Sławomir Napierała zwrócił uwagę na fakt, iż mieszkańcy powinni jeszcze przed podjęciem uchwały w sprawie likwidacji szpitala znać planowaną organizację usług medycznych.

- Powinniśmy wcześniej wiedzieć jakie oddziały będą funkcjonowały w Nakle, a jakie w Szubinie – dopytywał radny.

- Zamierzamy utrzymać wszystkie oddziały, które dotychczas funkcjonowały w Nakle i Szubinie. Szpital w Szubinie przejmie jednak większość obowiązków zabiegowych w przypadkach nagłych, natomiast w Nakle prowadzone będą zabiegi planowe - mówił Adam Roślewski. - Chcemy rozbudować podspecjalizacje w ramach oddziałów, rozszerzyć ofertę medyczną w Nakle o stacjonarny oddział rehabilitacyjny. Jak podkreślił prezes Roślewski, administracja nowo powstałej spółki (prawdopodobnie o nazwie „Nowy Szpital w Nakle i Szubinie”), pozostanie w Nakle.

Radny Krzysztof Mikietyński zwrócił uwagę na kwestię zawarcia umowy dzierżawy majątku ze spółką, która, jego zdaniem, jest niekorzystna dla powiatu.

- Warunków umowy dzierżawy majątku w Szubinie nie można już zmienić. Co do Nakła, to nadal jest sprawa otwarta - wyjaśnił prezes Roślewski.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski