Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lenin nie ma racji - nie ma prawdziwego socjalizmu bez prawdziwej demokracji! [ZNANI I SŁAWNI]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Tak wyglądała słynna rewolucjonistka Róża luksemburg w wieku 25 lat
Tak wyglądała słynna rewolucjonistka Róża luksemburg w wieku 25 lat WIKIPEDIA
Tytułowe zdanie często publicznie głosiła przedstawicielka innego nurtu ruchu robotniczego na początku XX w. - urodzona w Polsce Róża Luksemburg, działaczka socjalistyczna, rewolucjonistka.

[break]
Pomimo ogromnych różnic w poglądach na sposób przejęcia i sprawowania władzy przez ruch socjalistyczny pomiędzy rewolucjonistami rosyjskimi pod wodzą Lenina i niemieckimi, których reprezentowała m.in. Róża Luksemburg, w historii nauczanej w czasach PRL-u była przedstawiana jako bohaterka walki o jedyną słuszną rację. Miała swoje pomniki, place i ulice.

Róża czterech narodów

Rewolucjonistka przyszła na świat na ziemiach polskich, znajdujących się pod zaborem rosyjskim, w Zamościu, w 1871 roku w żydowskiej rodzinie. Nazwisko Luksemburg nadał jej urzędowy skryba, który w ten sposób przekręcił nazwisko ojca Róży, Luxenburga.

Mając 18 lat, wzorem wielu europejskich rewolucjonistów, zamieszkała w spokojnej Szwajcarii, gdzie założyła m.in. Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy. Potem jednak wybrała opcję niemiecką, wyjechała do tamtego kraju i, chcąc uzyskać niemieckie obywatelstwo, fikcyjnie wyszła za mąż.

Róża Luksemburg w 1903 roku zamieszkała w Poznaniu, usiłując szerzyć płomień rewolucji w środowiskach robotniczych większych miast we wschodniej części Niemiec, a tym samym i ziem polskich, znajdujących się pod pruskim zaborem. Z Poznania miała blisko do Bydgoszczy, a że w naszym mieście, błyskawicznie rosnącym gospodarczo w tamtym czasie, przybywało pracowników dużych zakładów, tworząc wielkomiejską klasę robotniczą, miała powód, by się tu często pojawiać.

Nie jest pewne, ile razy Róża Luksemburg przyjechała do Bydgoszczy. Wiadomo z całą pewnością, że była w naszym mieście trzy razy: najpierw 28 maja 1903 roku na wiecu wyborczym bydgoskiego oddziału Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, kiedy to wygłosiła płomienne przemówienie. Potem przyjeżdżała na kolejne wiece, w sierpniu 1904 i również w sierpniu 1905 roku.

Śmierć od kuli

Po tej ostatniej wizycie opuściła Niemcy i udała się do Warszawy, gdzie była współorganizatorką działań rewolucyjnych w 1905 roku. Po zwolnieniu z więzienia wróciła do Niemiec i tam prowadziła dalej działalność proproletariacką, często podróżując po Rzeszy. Założyła Związek Spartakusa i Komunistyczną Partię Niemiec.

Róża Luksemburg została aresztowana 15 stycznia 1919 roku po wybuchu kolejnego powstania robotniczego w Berlinie. Podczas przesłuchania została zastrzelona. Mordercy nigdy nie zostali ukarani.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!