Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka gwiazda w Bydgoszczy [kalendarium, 15 czerwca]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 15 czerwca.

1835: park Książęcy w Bydgoszczy (teren w okolicach dzisiejszych ulic Seminaryjna – Lubelska) odwiedził następca tronu Prus, późniejszy król, Fryderyk Wilhelm IV.

1872: w budynku strzelnicy przy ul. Toruńskiej odbył się wiec z udziałem 500 robotników i rzemieślników, podczas którego założono oddział Powszechnego Niemieckiego Związku Robotników.

1881: w budynku Gimnazjum Królewskiego przy pl. Wolności otwarta została pierwsza wystawa archeologiczna w historii miasta. Urządzono ją staraniem powstałego 9 miesięcy wcześniej Towarzystwa Historycznego.

1905: uroczyście otwarto Prewentorium im. Księżniczki Cecylii, czyli sanatorium w Smukale Dolnej zbudowane według projektu miejskiego radcy budowlanego Carla Meyera, położone wśród lasów, ok. 10 km na północ od centrum miasta, w zakolu Brdy. Stanowisko dyrektora powierzono Augustowi Schererowi. Od 1926 była to Krajowa Lecznica dla Piersiochorych, którą do wojny kierował dr Stanisław Meysner, od 2003 wchodzi w skład Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii.

1912: w Bydgoszczy zmarł Carl Fiebrandt, przemysłowiec, właściciel Fabryki Sygnałów Kolejowych przy ul. Grunwaldzkiej, na bazie której powstały Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma”.

1913: sufragan gnieźnieński, ks. biskup Wilhelm Kloske konsekrował nowo zbudowany kościół przy pl. Piastowskim (wówczas Elżbietańskim) pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przeznaczony dla katolików niemieckich.

1929: w Teatrze Miejskim ze swoim recitalem wystąpiła wielka gwiazda swoich czasów, Hanka Ordonówna. To był jej drugi występ w Bydgoszczy. Kolejny raz wystąpiła w mieście cztery lata później.

1939: starosta bydgoski zawiesił działalność niemieckiego ośrodka kultury w Bydgoszczy działającego w lokalu przy ul. Gdańskiej 20, co wywołało protesty nie tylko miejscowych Niemców, ale i w Rzeszy. Jako powód zamknięcia ośrodka podano błędy w gospodarce finansowej.

1966: w bydgoskich kioskach „Ruchu” po raz pierwszy pojawiły się bilety komunikacji miejskiej, które należało skasować po wejściu do tramwaju bądź autobusu. Była to nowa forma sprzedaży, która z czasem miała zastąpić dotychczasową – kupno biletów u konduktorów w pojazdach.

1978: rozpoczęły się pierwsze próby obciążeniowe nowo zbudowanego wiaduktu kolejowego nad ul. Grunwaldzką w Bydgoszczy, który zastąpił uciążliwy przejazd uliczny z zaporami.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera