28 maja 1903 roku w Bydgoszczy na wiecu przedwyborczym socjalistów wygłosiła referat polityczny słynna niemiecka działaczka socjaldemokratyczna Róża Luksemburg. W Bydgoszczy zjawiała się ona jeszcze kilka razy, m.in. w sierpniu 1904 i sierpniu 1905 roku.
28 maja 1922 roku w kinie „Polonia” odbył się prapremiera pierwszego, niemego jeszcze, filmu fabularnego wyprodukowanego w Bydgoszczy przez powstałą tam rok wcześniej wytwórnię „Polonia-Film” założoną przez niemieckiego scenarzystę i reżysera Maxa Hausschilda z Gdańska. W filmie „Złote łóżko Gabby” wystąpili aktorzy z Niemiec oraz z bydgoskiego Teatru Miejskiego, m.in. Lech Brodziński i Franciszek Burski. W następnym roku powstał film „Car Dymitr Samozwaniec”, po którym wytwórnia splajtowała.
28 maja 1931 roku przy ulicy Jagiellońskiej 62 w Bydgoszczy otwarto nowo wybudowane baraki dla rodzin bezrobotnych i bezdomnych. Zakwaterowano tam 120 rodzin, a w gwarze bydgoskiej rejon ten nazwano „Azyl”.
28 maja 1934 roku wybuchł groźny pożar w hucie szkła Pasikowskiego w Łęgnowie. Przyczyną był wyciek gorącej szklanej masy z kotła. Straty były znaczne.
28 maja 1939 roku w Bydgoszczy rozpoczął się dwudniowy mityng lekkoatletyczny z udziałem czołowych zawodników polskich. Dwukrotnie, na 1500 m i 5000 m, najszybszy na mecie okazywał się Janusz Kusociński, złoty medalista z igrzysk olimpijskich w Los Angeles, uznawany za najwybitniejszego polskiego lekkoatletę międzywojnia.
28 maja 1954 roku pierwszy koncert symfoniczny w Bydgoszczy złożony z symfonii d Cezara Francka i Tańców słowiańskich Antonina Dworzaka poprowadził nowo zatrudniony w Filharmonii Pomorskiej kierownik artystyczny i dyrygent Robert Satanowski. Funkcję tę będzie pełnił do 1958 roku. Satanowski w czasie II wojny światowej jako „pułkownik” i bliski współpracownik... Nikity Chruszczowa dowodził oddziałem partyzanckim na Wołyniu działającym pod nazwą „Jeszcze Polska nie zginęła” współpracującym z partyzantką radziecką. Po wojnie ukończył Akademię Sztabu Generalnego, po czym odszedł do cywila i do końca życia zajmował się muzyką. Z publicznością bydgoską pożegnał się specjalnym koncertem w 1997 roku.
28 maja 1955 roku Wielobranżowa Spółdzielnia Pracy Różnych Usług w budynku nad Brdą przy ul. Uroczej otworzyła pierwszą w mieście wypożyczalnię kajaków i sprzętu wodnego, a także namiotów i dmuchanych materacy.
28 maja 1958 roku w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy odbyło się spotkanie ze słynnym polskim pilotem, bohaterem walki obronnej Polski w 1939 roku i bitwy powietrznej o Anglię, autorem „Czarnych krzyży nad Polską”, ppłk. pil. Stanisławem Skalskim.
Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]
28 maja 1969 roku do Bydgoszczy przeprowadził się znany polski malarz prymitywista, Teofil Ociepka. Będzie mieszkał tu już do śmierci w 1978 roku.
28 maja 1985 roku w Brdzie w okolicach mostów Solidarności pojawiły się białe tłuste plamy. Był to wyciek w wyniku awarii emulsji olejowej z Bydgoskiej Fabryki Narzędzi, który – jak ustalono – nie zagroził środowisku.
28 maja 1986 roku w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego z dwukrotnym recitalem wystąpiła popularna polska piosenkarka, Irena Jarocka.
28 maja 1990 roku w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 przy ulicy Szubińskiej w Bydgoszczy rozpoczęto remonty samolotów „Dakota” produkcji USA.
28 maja 1992 roku do tragicznego w skutkach wypadku doszło u zbiegu ulic Skłodowskiej-Curie i Polanka. Podczas czołowego zderzenia „malucha” z cysterną śmierć poniosły cztery osoby jadące fiacikiem.
28 maja 1993 roku w mieszkaniu przy ul. Nakielskiej 89-letni mężczyzna pobił swoją o trzy lata młodszą żonę trzonkiem od miotły. Na skutek odniesionych obrażeń kobieta zmarła w szpitalu.
28 maja 1995 roku do użytku oddana została pierwsza ścieżka rowerowa w Bydgoszczy. Miała 2,5 km długości i prowadziła od ronda Grunwaldzkiego do ul. Bronikowskiego na Wilczaku.
28 maja 1996 roku w bydgoskim Domu Technika odbył się pierwszy w mieście publiczny pokaz eksperymentalnego programu trójwymiarowego telewizji według systemu Sanyo. System nie przyjął się.
28 maja 2003 roku Rada Miasta Bydgoszczy podjęła decyzję o uhonorowaniu tytułem Honorowego Obywatela Bydgoszczy reżysera filmowego Jerzego Hoffmana, który w Bydgoszczy ukończył I LO i zdał maturę w 1950 roku. Reżyser tytuł ten odebrał osobiście 20 stycznia 2004 roku.
Info Flash #16
