Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium bydgoskie na 28 maja: Pobił swoją żonę... trzonkiem od miotły. Kobieta zmarła na skutek obrażeń

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Kalendarium na 28 maja. Sprawdź, co tego dnia wydarzyło się w Bydgoszczy.

28 maja 1903 roku w Bydgoszczy na wiecu przedwyborczym socjalistów wygłosiła referat polityczny słynna niemiecka działaczka socjaldemokratyczna Róża Luksemburg. W Bydgoszczy zjawiała się ona jeszcze kilka razy, m.in. w sierpniu 1904 i sierpniu 1905 roku.

28 maja 1922 roku w kinie „Polonia” odbył się prapremiera pierwszego, niemego jeszcze, filmu fabularnego wyprodukowanego w Bydgoszczy przez powstałą tam rok wcześniej wytwórnię „Polonia-Film” założoną przez niemieckiego scenarzystę i reżysera Maxa Hausschilda z Gdańska. W filmie „Złote łóżko Gabby” wystąpili aktorzy z Niemiec oraz z bydgoskiego Teatru Miejskiego, m.in. Lech Brodziński i Franciszek Burski. W następnym roku powstał film „Car Dymitr Samozwaniec”, po którym wytwórnia splajtowała.

28 maja 1931 roku przy ulicy Jagiellońskiej 62 w Bydgoszczy otwarto nowo wybudowane baraki dla rodzin bezrobotnych i bezdomnych. Zakwaterowano tam 120 rodzin, a w gwarze bydgoskiej rejon ten nazwano „Azyl”.

28 maja 1934 roku wybuchł groźny pożar w hucie szkła Pasikowskiego w Łęgnowie. Przyczyną był wyciek gorącej szklanej masy z kotła. Straty były znaczne.

28 maja 1939 roku w Bydgoszczy rozpoczął się dwudniowy mityng lekkoatletyczny z udziałem czołowych zawodników polskich. Dwukrotnie, na 1500 m i 5000 m, najszybszy na mecie okazywał się Janusz Kusociński, złoty medalista z igrzysk olimpijskich w Los Angeles, uznawany za najwybitniejszego polskiego lekkoatletę międzywojnia.

28 maja 1954 roku pierwszy koncert symfoniczny w Bydgoszczy złożony z symfonii d Cezara Francka i Tańców słowiańskich Antonina Dworzaka poprowadził nowo zatrudniony w Filharmonii Pomorskiej kierownik artystyczny i dyrygent Robert Satanowski. Funkcję tę będzie pełnił do 1958 roku. Satanowski w czasie II wojny światowej jako „pułkownik” i bliski współpracownik... Nikity Chruszczowa dowodził oddziałem partyzanckim na Wołyniu działającym pod nazwą „Jeszcze Polska nie zginęła” współpracującym z partyzantką radziecką. Po wojnie ukończył Akademię Sztabu Generalnego, po czym odszedł do cywila i do końca życia zajmował się muzyką. Z publicznością bydgoską pożegnał się specjalnym koncertem w 1997 roku.

28 maja 1955 roku Wielobranżowa Spółdzielnia Pracy Różnych Usług w budynku nad Brdą przy ul. Uroczej otworzyła pierwszą w mieście wypożyczalnię kajaków i sprzętu wodnego, a także namiotów i dmuchanych materacy.

28 maja 1958 roku w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy odbyło się spotkanie ze słynnym polskim pilotem, bohaterem walki obronnej Polski w 1939 roku i bitwy powietrznej o Anglię, autorem „Czarnych krzyży nad Polską”, ppłk. pil. Stanisławem Skalskim.

Stare, czarno-białe fotografie wspaniale pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniło się nasze miasto. Niektórych budynków niestety nie ma już na mapie Bydgoszczy, ale fotografie wspaniale oddają ich klimat. Zobacz, jak prezentuje się Bydgoszcz na przedwojennych zdjęciach >>

Bydgoszcz na archiwalnych zdjęciach [archiwalne zdjęcia]

28 maja 1969 roku do Bydgoszczy przeprowadził się znany polski malarz prymitywista, Teofil Ociepka. Będzie mieszkał tu już do śmierci w 1978 roku.

28 maja 1985 roku w Brdzie w okolicach mostów Solidarności pojawiły się białe tłuste plamy. Był to wyciek w wyniku awarii emulsji olejowej z Bydgoskiej Fabryki Narzędzi, który – jak ustalono – nie zagroził środowisku.

28 maja 1986 roku w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego z dwukrotnym recitalem wystąpiła popularna polska piosenkarka, Irena Jarocka.

28 maja 1990 roku w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 przy ulicy Szubińskiej w Bydgoszczy rozpoczęto remonty samolotów „Dakota” produkcji USA.

28 maja 1992 roku do tragicznego w skutkach wypadku doszło u zbiegu ulic Skłodowskiej-Curie i Polanka. Podczas czołowego zderzenia „malucha” z cysterną śmierć poniosły cztery osoby jadące fiacikiem.

28 maja 1993 roku w mieszkaniu przy ul. Nakielskiej 89-letni mężczyzna pobił swoją o trzy lata młodszą żonę trzonkiem od miotły. Na skutek odniesionych obrażeń kobieta zmarła w szpitalu.

28 maja 1995 roku do użytku oddana została pierwsza ścieżka rowerowa w Bydgoszczy. Miała 2,5 km długości i prowadziła od ronda Grunwaldzkiego do ul. Bronikowskiego na Wilczaku.

28 maja 1996 roku w bydgoskim Domu Technika odbył się pierwszy w mieście publiczny pokaz eksperymentalnego programu trójwymiarowego telewizji według systemu Sanyo. System nie przyjął się.

28 maja 2003 roku Rada Miasta Bydgoszczy podjęła decyzję o uhonorowaniu tytułem Honorowego Obywatela Bydgoszczy reżysera filmowego Jerzego Hoffmana, który w Bydgoszczy ukończył I LO i zdał maturę w 1950 roku. Reżyser tytuł ten odebrał osobiście 20 stycznia 2004 roku.

Info Flash #16

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera