Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyka. Podsumowanie roku 2022 - sezon halowy

Paweł Wiśniewski
Paweł Wiśniewski
Adrianna Sułek otwarcie mówi o chęci pobicia halowego... rekordu świata! - Nie będę już szalała z liczbą wielobojów, jak to miało miejsce w 2022 roku - mówi bez żadnych ogródek.
Adrianna Sułek otwarcie mówi o chęci pobicia halowego... rekordu świata! - Nie będę już szalała z liczbą wielobojów, jak to miało miejsce w 2022 roku - mówi bez żadnych ogródek. Zheng Huansong/Xinhua News/East News
Najważniejszą imprezą roku 2022 pod dachem były dla "królowej sportu" halowe mistrzostwa świata (18. edycja), które odbyły się w serbskiej metropolii - Belgradzie. W „Štark Arena”, reprezentacja Polski sięgnęła po dwa medale, zajmując klasyfikacji medalowej 22. miejsce, a punktowej 9. - ex aequo - ze Szwecją. A punktowało aż 56 krajów!

W Belgradzie, na podium stawały tylko panie. Już pierwszego dnia, Adrianna Sułek została wicemistrzynią świata w pięcioboju, bijąc - wynikiem 4851 punktów - 24-letni rekord kraju Urszuli Włodarczyk. Tym samym, podopieczna trenera Marka Rzepki „poprawiła” również wyczyn starszej koleżanki, która w 1999 roku, w odległym, japońskim Maebashi stanęła „tylko” na najniższym stopniu podium HMŚ.

Wyniki Sułek w Belgradzie:

* 60 metrów przez płotki: 8.36 (6. miejsce)
* wzwyż: 1.89 m - wyrównany rekord życiowy (1. miejsce)
* kula: 13.40 m (5. miejsce)
* w dal: 6.43 m - rekord życiowy (3. miejsce)
* 800 metrów: 2:09.56 (2. miejsce)
Halową mistrzynią świata została rudowłosa Belgijka Noor Vidts, która wynikiem 4929 punktów również ustanowiła rekord kraju.

Drugi medal - brązowy, wywalczył w Belgradzie - w ostatniej konkurencji zawodów - żeńska sztafeta 4x400 metrów: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i Justyna Święty-Ersetic. W eliminacjach biegała jeszcze Aleksandra Gaworska.
W finale, „Aniołki Matusińskiego” uzyskały czas 3:28.59, przegrywając z ekipami Jamajki i Holandii. Sukces medalowy na HMŚ kobieca sztafeta uzyskała po raz trzeci z rzędu.

W „Štark Arena”, byliśmy świadkami dwóch halowych rekordów świata - w ostatnim dniu mistrzostw, Wenezuelka Yulimar Rojas uzyskała w trójskoku 15.74 m, poprawiając własne osiągnięcie aż o 31 centymetrów, a chwilę później, genialny szwedzki tyczkarz Armand Duplantis o centymetr poprawił własny rekord, pokonując poprzeczkę na wysokości 6.20 m.

W sezonie 2022, halowy rekord świata ustanowił również Norweg Jakob Ingebrigtsen, który w Lievin przebiegł dystans 1500 metrów w czasie 3:30.60, niewiele wolniej od… rekordu Polski na otwartym stadionie Marcina Lewandowskiego (3:30.42)...

Ciekawe rzeczy miały również miejsce na rodzimym lekkoatletycznym podwórku. Podczas krajowego czempionatu w „Arena Toruń”,Ewa Swoboda pokonała 60 metrów w czasie 6.99! Jako pierwsza w historii Polka rozprawiła się z barierą 7 sekund! Tylko dziewięć kobiet w dziejach „królowej sportu” biegało szybciej od sprinterki z Żor… Na tych samych zawodach, Justyna Święty-Ersetic uzyskała na 400 metrów czas 51.04, „odbierając” prymat na tym dystansie Annie Kiełbasińskiej (51.10).

Z kolei na mityngu „ORLEN Copernicus Cup Toruń 2022”, hitem był występ Damiana Czykiera na 60 metrów przez płotki. Czasem 7.48 poprawił aż 23-letni rekord Polski Tomasza Ścigaczewskiego (7.51).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lekkoatletyka. Podsumowanie roku 2022 - sezon halowy - Sportowy24