Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legenda Enigmy ucieka od nas

Wojciech Mąka
Nowoczesna ekspozycja poświęcona Enigmie cieszy się powodzeniem w Muzeum II Wojny w Gdańsku
Nowoczesna ekspozycja poświęcona Enigmie cieszy się powodzeniem w Muzeum II Wojny w Gdańsku Karolina Misztal
Poznań zaczyna żyć legendą polskich matematyków, którzy rozgryźli niemiecką maszynę szyfrującą Enigma. To nie u nas ma powstać muzeum!

„Informacja o sprawnej Enigmie kupionej za 100 euro na targowisku w Rumunii obiegła cały świat. Specjalnie dla Was przedstawiamy kilka artykułów ze światowej prasy na ten temat. Muzeum Enigmy/Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu też będzie miało swoją Enigmę - przyrzekamy!” - to tylko jeden z wpisów na facebookowym profilu „Stwórzmy muzeum Enigmy w Poznaniu”.

Historia w pawilonie

Poznań ma swoje powody, żeby się promować. To tam na uniwersytecie studiowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. To ich praca pozwoliła na dekodowanie szyfrów stale unowocześnianych niemieckich drugowojennych maszyn szyfrujących Enigma najpierw w Polsce, a po wybuchu wojny - we Francji i Wielkiej Brytanii.

Rejewski to bydgoszczanin. Ma swoją, notorycznie demolowaną przez wandali, ławeczkę przy ulicy Gdańskiej. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego - mające bardzo wiele przestrzeni w mieście - do tej pory nad Rejewskim i Enigmą się nie pochyliło. Exploseum, będące pod kuratelą MOB, w ciągu ostatnich kilku lat miało tylko jedną wystawę poświęconą niemieckiej maszynie i trzem polskim matematykom... Wystawa była przygotowana przez Poznań...

Jakby tego było mało, Poznań postanowił niedawno przygotować multimedialny pawilon, który będzie zapowiadał i promował powstanie Muzeum Enigmy. Muzeum powstanie w budynku Collegium Historicum.

Atrakcja Poznania

Jak twierdził pomysłodawca Muzeum Enigmy, dziennikarz Radia Merkury Szymon Mazur - to ważny krok w stronę otwarcia placówki upamiętniającej związanych z Poznaniem kryptologów. Stwierdził: - To pierwszy realny element Muzeum Enigmy widoczny dla poznaniaków i przyjezdnych. Kontener przypomina drewnianą skrzynkę, w której maszyna szyfrująca Enigma była przenoszona. Do kontenera będzie można wejść, wcielić się w rolę tajnego agenta, a przede wszystkim zapoznać się z historią tworzenia szyfrów i dowiedzieć się o wielkim wyczynie „poznańskich matematyków”, którzy w 1932 r. odkryli zasadę działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

To pierwszy realny element Muzeum Enigmy widoczny dla poznaniaków i przyjezdnych.
Szymon Mazur

Kontener stanął na ul. Święty Marcin, obok pomnika Kryptologów - w samym centrum Poznania. Stał tam kilka miesięcy, zapowiadając powstanie Muzeum Enigmy. Otwarcie muzeum jest planowane na koniec przyszłego roku. Gdy muzeum powstanie, szyfrokontener będzie jeździł po Polsce, by promować Muzeum Enigmy - ma to być nowa atrakcja turystyczna Poznania.

Te gry...

- Nie chcę się odnosić do planów Poznania - Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy, stawia sprawę jasno. - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego brało aktywny udział w obchodach Roku Rejewskiego, który został ogłoszony w Bydgoszczy w 2015 r. W ramach tych obchodów MOB przygotowało wystawę posterową „Marian Rejewski filar polskiej kryptologii”, prezentowaną w oddziale MOB - Exploseum, komiks „Marian Rejewski - bydgoszczanin - który złamał szyfr Enigmy” - we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy - trzy edycje gry miejskiej „Kryptolog Rejewski”, grę turystyczną „Odszyfruj Bydgoszcz”, quest - rodzaj gry miejskiej - „Marian Rejewski - pogromca Enigmy”.

Przeczytaj też:Rok Mariana Rejewskiego rozpoczęty. Bydgoszcz pamięta o genialnym kryptologu

- Te gry w różnorodny sposób ukazywały związki Mariana Rejewskiego z Bydgoszczą - podkreśla Marta Stachowiak. - Quest „Marian Rejewski - pogromca Enigmy” do dzisiaj stanowi część oferty edukacyjnej i popularyzatorskiej muzeum. Można go pobrać w formie papierowej w kasie MOB przy ul. Grodzkiej 7-11 lub w formacie PDF.

Ratusz twierdzi, że nasze muzeum rok temu ponownie przypomniało postać Rejewskiego i jego wkład w złamanie Enigmy podczas wystawy „A więc wojna! Losy ludności cywilnej w latach 1939-1945”.

Pobierz aplikację mobilną...

- Kolejną inicjatywą Muzeum Okręgowego, przybliżającą postać wybitnego kryptologa, jest dostępna od 2016 r. aplikacja mobilna „Czas na Bydgoszcz” - przewodnik po centrum miasta z elementami gry miejskiej (do bezpłatnego pobrania: http://muzeum.bydgoszcz.pl/aktualnosci/2,7577,0,0,Czas-na-Bydgoszcz-nowa-aplikacja-mobilna,1), zrealizowana w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2016”, dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie - mówi rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

23-24 sierpnia Muzeum Okręgowe bierze udział w warsztatach zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, w ramach projektu „Śladami pogromców Enigmy - promocja sukcesu kryptologicznego w związku z 85. rocznicą złamania przez Polaków szyfrów Enigmy”.

Pogoda na wtorek, 22 sierpnia

Polub nas na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo