Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Mariana Rejewskiego rozpoczęty. Bydgoszcz pamięta o genialnym kryptologu

Jarosław Jakubowski
Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego, niestrudzenie propaguje wiedzę o dokonaniach polskich kryptologów
Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego, niestrudzenie propaguje wiedzę o dokonaniach polskich kryptologów Tadeusz Pawlowski
Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego, była gościem honorowym zorganizowanego wczoraj na UKW sympozjum, poświęconego jednemu z genialnych pogromców kodu „Enigma”.

Sympozjum odbyło się w wypełnionej do ostatniego miejsca auli Atrium Collegium Maius Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Chodkiewicza w Bydgoszczy. Na widowni przeważali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Tytuł sympozjum brzmiał: „Marian Rejewski, wielki bydgoszczanin, matematyk, kryptolog, czyli dlaczego warto zajmować się matematyką i kryptologią”.
[break]

Trójki z matmy też miał

Słowo wstępne wygłosiła Janina Sylwestrzak, urodzona w 1939 roku córka Mariana Rejewskiego, która przyjechała specjalnie z Warszawy. Podkreślała, że po okresie, kiedy udział Polaków w rozszyfrowanie „Enigmy” był przemilczany z powodów politycznych i ideologicznych, obecnie coraz więcej mówi się o Marianie Rejewskim oraz Henryku Zygalskim i Jerzym Różyckim.

- W październiku 2014 roku byłam w Stanach Zjednoczonych, na zaproszenie Narodowego Muzeum Kryptologii, gdzie zostały odsłonięte tablice ku czci pięciu wybitnych kryptologów. Był wśród nich mój ojciec. Poznałam także bratanka brytyjskiego matematyka i kryptologa Alana Turinga. Pracuje nad książką, w której napisze również o polskim wkładzie w złamanie kodu „Enigmy” - mówiła Janina Sylwestrzak.

Wyraziła też przekonanie, że wiedza na temat dokonań polskich kryptologów upowszechni się, kiedy zostaną ujawnione wszystkie protokoły dyplomatyczne z tamtego okresu, chowane dotąd w archiwach.

Córka wybitnego bydgoszczanina zachęcała młodych ludzi, żeby dążyli do zdobycia wszechstronnego wykształcenia, nie przejmując się niepowodzeniami. - Rejewski był świetnym matematykiem, ale miewał też trójki z tego przedmiotu. Dziennikarze, którzy odwiedzali go po wojnie, podkreślali, że był prawdziwym człowiekiem renesansu - dodała.

Płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w żywo poprowadzonej prelekcji przedstawił losy Mariana Rejewskiego na tle wydarzeń międzynarodowych.

Przyśpieszyli koniec wojny

- W 1932 roku Marian Rejewski stanął przed wyborem: kontynuować obiecującą karierę naukową albo pracować dla Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Oddał swój talent na rzecz kryptologii. Co legło u podstaw? Młodzieńcza ciekawość, ale i stosunek do państwa polskiego. Dzisiaj to się nazywa patriotyzm. Rozwiązanie przez Rejewskiego i jego kolegów niemieckiego szyfru to był nasz ogromny wkład intelektualny w pokonanie Państw Osi i wcześniejsze zakończenie wojny - dodał płk Lelwic.

O ewolucji kryptologii opowiedział Marek Wójtowicz, a Małgorzata Kędzierska i Wojciech Wątor pokazali, jak się szyfruje wiadomości.

Sympozjum zorganizowano siłami Instytutu Matematyki UKW, pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych i Technicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!