Legalna marihuana to nie narkotyk
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada odnosi się konkretnie do sprzedaży na terenie UE olejków przeznaczonych do e-papierosów, a zawierających związek wyizolowany z marihuany. To CBD, który - jak podkreślono we wstępnym wyroku TSUE, jako iż nie ma właściwości psychoaktywnych, nie może być uznany za narkotyk.
To kolejny - tym razem instytucjonalny - głos w sprawie produktów na bazie konopi indyjskich, których coraz więcej jest również na rynku w Polsce. Warto zaznaczyć, że wspomniana substancja różni się od innego związku THC, jaki zawiera, m.in. marihuana, czyli narkotyk powstały z suszu konopnego. To ten alkaloid odpowiada za wrażenia psychoaktywne, jakie wywołuje, na przykład zaciągnięcie się dymem ze skręta zawierającego marihuanę.
Legalna marihuana w Bydgoszczy i Toruniu
W samej tylko Bydgoszczy powstaje coraz więcej punktów, w których można zaopatrzyć się w produkty z konopi. W ubiegłym roku przy ulicy Gdańskiej powstał Coffeeshop Amsterdam, oferujący szeroką gamę rzeczy z konopi, w tym olejki kosmetyczne, przyprawy, środki zapachowe i inne.
Produkty z legalną marihuaną są bezpieczne
Współwłaściciel sklepu Janek Szamraj zapewnia, że produkty są przebadane i bezpieczne. Powstają ze specjalnych odmian konopi zawierających związek CBD - któremu oprócz działania rozluźniającego przypisuje się też cały wachlarz korzystnych dla zdrowia oddziaływań - ale prawie nie zawierają THC (tetrahy drokannabinolu). Dzięki temu osoba, która zażyje susz - czy to paląc go, czy inhalując za pomocą waporyzatora - odczuje relaksacyjne właściwości konopi, nie będąc na haju - tłumaczą właściciele.
Szamraj wspólnie z żoną otworzyli już drugi punkt w Toruniu, lada dzień zacznie działać ich franczyza w Zduńskiej Woli, a później ma zostać otwarty sklep w Mielnie. - Rozpoczęliśmy również współpracę z klinikami oferując produkty przydatne w kuracjach leczniczych.
- Inspiracją dla mnie były kawiarnie w Amsterdamie
- mówił Szamraj, który wpadł na pomysł otwarcia coffee shopu nad Brdą. Wcześniej prowadził, m.in. firmę usługową.
Inny kiosk z, m.in. olejkami konopnymi działa w centrum handlowym Focus w Bydgoszczy.
Od ubiegłego roku do Polski trafiają również typowo medyczne preparaty na bazie konopi indyjskich. Pierwszym dostawcą legalnego suszu była kanadyjska spółka Cannabis Spectrum, które zawierają właśnie kojąco i przeciwbólowo działający związek CBD, zawartość procentowa THC odpowiedzialnego za psychoaktywne działanie konopi jest natomiast śladowa. Lek jest stosowany u osób cierpiących na chorobę Alzheimera, odczuwających bóle fantomowe, czy między innymi przechodzących chemioterapię.
To Cię może też zainteresować
Import medycznej marihuany do Polski jest możliwy na podstawie przyjętej w 2017 roku nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzającej możliwość stosowania w Polsce leków na bazie medycznej marihuany.
Medyczna marihuana
Od kilku lat głośno jest o pozytywnym działaniu konopi w leczeniu wspomagającym astmy, niektórych rodzajów epilepsji, stwardnienia rozsianego, a nawet nowotworów. W Bydgoszczy od kilku lat badania z wykorzystaniem medycznej marihuany prowadzi neurolog dr Paweł Lisewski. W 2016 roku już po raz kolejny rozpoczęto pod jego okiem badania działania preparatów na bazie kannabinoidów w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem guzowatym.
- To choroba dziedziczna, dotyka pacjentów w trzech aspektach - mówił neurolog dr Paweł Lisewski. - Wiąże się z nim niedorozwój umysłowy, po drugie zmiany skórne głównie na twarzy, a po trzecie padaczka, która z czasem postępuje do postaci padaczki lekoopornej.
