Liczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie. UWAGA: Pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Dlatego wprowadzane zasady mogą być przez rząd modyfikowane.
Co się zmienia. Jakie obostrzenia zostają łagodzone?
- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw - nowy limit uczestników - 1 osoba na 10 m².
- Świątynie - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Dyskoteki - maksymalnie 150 osób.
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
- Transport - 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
- Wesołe miasteczka - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
- Restauracje - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
- Widownia na obiektach sportowych - maksymalnie 50 proc. obłożenia.
Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji 2021 r. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.
Od 26 czerwca 2021 r. przechodzimy w Polsce na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmienia się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.
Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus
