Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć.

Dzień, w którym przypada Środa Popielcowa, uzależniony jest od terminu Wielkanocy. W tym roku Święta Zmartwychwstania Pańskiego - najważniejsze święta w Kościele katolickim - obchodzone będą 17-18 kwietnia. Na 40 dni przed nimi (tyle trwa Wielki Post) w Środę Popielcową wierni przychodzą do świątyni, uczestniczą w mszy świętej, a potem na znak pokuty kapłani posypują im głowy popiołem.
- Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nie wydała specjalnych zaleceń określających procedury, których kapłani na całym świecie mają przestrzegać przy obrzędzie posypania głów popiołem w Środę Popielcową. Stąd, z uwagi na pandemię, obowiązują takie same zasady jak przed rokiem - mówi ks. prałat Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii Bydgoskiej.
Środa Popielcowa - obrzęd posypywania głów wiernych popiołem
Sam ryt liturgiczny posypywania głów popiołem zostaje zachowany.
- Przed pandemią było tak, że kapłan podchodził do wiernych i posypując głowę każdego z nich wypowiadał formułę „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” - mówi ks. prałat Grzegorz Nowak. - Teraz - tak jak przed rokiem - wypowie ją raz bezpośrednio po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą. Następnie po zdezynfekowaniu rąk i założeniu maseczki ochronnej w milczeniu posypywać będzie głowy wiernych popiołem, którzy podejdą do ołtarza.
Może być też tak, że to kapłan sam podejdzie do wiernych, a ci pozostaną na swoich miejscach.
- To w sytuacji, gdyby w kościele była duża frekwencja. Tu decyzję podejmą już proboszczowie, którzy mają najlepsze rozeznanie w swoich parafiach - mówi ks. prałat Grzegorz Nowak.
W parafii pw. Bożego Ciała na bydgoskim Szwederowie wierni podchodzić będą do kapłana.
- Choć od 1 marca w całym kraju są luzowane obostrzenia, to nadal w kościele obowiązywać będą maseczki i odstępy w ławkach - mówi ks. prałat Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii.
Podobnie będzie w parafii pw. Świętego Antoniego z Padwy na Czyżkówku.
- Nasi parafianie są bardzo zdyscyplinowani i prawdę mówiąc, nawet specjalnie nie trzeba im przypominać o maseczkach w kościele. Stało się to już dla nich czymś zwyczajnym - mówi ks. proboszcz Janusz Konysz.
Środa Popielcowa - kogo obowiązuje post jakościowy i ilościowy?
W Środę Popielcową obowiązuje wiernych post ścisły. Tak jest także w Wielki Piątek.
- To dwa dni w roku, gdzie wierni muszą przestrzegać postu jakościowego, co oznacza, że osoby od 14. roku życia muszą powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Tu nie ma żadnej dyspensy - zaznacza ks. Grzegorz Nowak. - W Środę Popielcową i Wielki Piątek katolicy zobowiązani są również do przestrzegania postu ilościowego. Dotyczy on osób od 18. do 60. roku życia. Takie osoby jedzą wtedy dwa posiłki lekkie i jeden do syta. Jeżeli np. senior ma powyżej 60 lat, to wówczas może w Środę Popielcową zjeść trzy posiłki do syta.
W Środę Popielcową w kościołach w całej Polsce, w tym także w Bydgoszczy, po mszach świętych odbywać się będzie zbiórka ofiar do puszek na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.