Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. W gminach mają powstać samorządowe punkty szczepień przeciw COVID-19

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Samorządowe punkty szczepień przeciw COVID-19 mają powstać w gminach i powiatach. Mają w nich pracować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
Samorządowe punkty szczepień przeciw COVID-19 mają powstać w gminach i powiatach. Mają w nich pracować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Adam Jankowski
Samorządowe punkty szczepień przeciw COVID-19 mają powstać w gminach i powiatach. Mają w nich pracować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Farmaceuci zamierzają włączyć się do Narodowego Programu Szczepień.

Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, we wtorek (30 marca 2021 roku) spotkał się z samorządowcami.- Rozmawialiśmy o możliwości tworzenia od kwietnia „samorządowych” punktów szczepień masowych przeciw COVID-19 dla chętnych gmin i powiatów. Z taką propozycją wyszedł wczoraj do samorządowców minister Michał Dworczyk. Utworzenie dodatkowych punktów szczepień ma związek ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek do Polski i koniecznością zwiększenia potencjału szczepień powszechnych – poinformował Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski na swoi profilu Facebooka.

Wojewoda kujawsko-pomorski wyjaśnił, że rządowa propozycja zakłada, żeby w każdym powiecie wybrana została co najmniej jedna gmina, która utworzy taki dodatkowy „samorządowy” punkt szczepień działający na uproszczonych zasadach.

- Zadaniem samorządu byłoby znalezienie lekarza, ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej lub szpitala, który od strony medycznej będzie nadzorował proces szczepienia mieszkańców. Dodatkowo wójt, burmistrz czy prezydent powinien wyznaczyć koordynatora nowo utworzonego punktu szczepień, który będzie od strony organizacyjnej odpowiedzialny za funkcjonowanie tego punktu – wyjaśnia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Farmaceuci ze związku zawodowego chcą włączyć się do programu szczepień

Projekt rządowy przewiduje również utworzenie dodatkowych punktów szczepień w aptekach. W Bydgoszczy jest ok. 120 aptek. Zapytaliśmy przewodniczącego Zawiązku Zawodowego Pracowników Farmacji o to, czy taki pomysł można będzie zrealizować.

- Na całym świecie apteki ogólnodostępne pozostały otwarte. Świadczyły podstawowe usługi przez cały czas trwania pandemii, zapewniały dostęp do leków i środków ochrony osobistej, dostarczały leki do domów pacjentów, udzielały ludności porad opartych na dowodach naukowych, wytwarzały i wydawały środki odkażające do rąk, a w kilku krajach uczestniczyły w strategiach badań przesiewowych poprzez wykonywanie na miejscu testów antygenowych – napisał dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący ZZPF w liście skierowanym do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia.

Piotr Merks, wyjaśnia, że apteki ogólnodostępne i farmaceuci pozostają do dyspozycji obywateli i organów ochrony zdrowia po to, by ułatwić szybką, bezpieczną i w pełni profesjonalną realizację programu szczepień przeciwko COVID-19, grypie i innym chorobom, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom.

- W co najmniej 36 krajach farmaceuci odgrywają już aktywną rolę w podawaniu szczepionek, a w kolejnych 16 krajach zaproponowano takie rozwiązanie lub jest ono w trakcie opracowywania – tłumaczy Piotr Merks i podkreśla: - Szczepienia są jednym z fundamentów sprawiedliwego i niedrogiego systemu opieki zdrowotnej na całym świecie. Farmaceuci z niecierpliwością czekają na możliwość połączenia sił z innymi przedstawicielami zawodów medycznych w celu dostarczenia szczepionek ludności, tym samym przyczyniając się do opanowania pandemii.

Bydgoskie poradnie lekarzy rodzinnych nie mogą oddelegować lekarzy

Przypominamy, poradnie podstawowej opieki zdrowotnej – przynajmniej w teorii – mają oddelegować swoich pracowników do pracy w dodatkowych punktach masowych szczepień. W przychodniach lekarzy rodzinnych także brakuje personelu. Dlatego przedstawiciele poradni POZ m.in. z Federacji „Porozumienie Zielonogórskie” zamierzają wystąpić z wnioskiem o likwidację limitów szczepień, które obowiązują poradnie po to, by nie „pozbywać się” kolejnych pracowników. Jeśli zespoły w poradniach jeszcze się zmniejszą, to pacjentów nie będzie miał kto leczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo