Komendant Główny Policji dał zielone światło mundurowym dla surowszego postępowania wobec osób, które nie noszą maseczek ochronnych w miejscach publicznych.
- To w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem. Jesteśmy tą formacją, która istotnie może wpływać na zachowania ludzi, na to, by poważniej, solidniej traktowali nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
Posypały się mandaty za brak maseczek
Na słowach się nie skończyło. Dane z ostatniego weekendu potwierdzają, że policjanci na poważnie potraktowali polecenie szefa KGP. Tylko jednej doby (21.03) w Kujawsko-Pomorskiem interweniowali 156 razy wobec osób, które bagatelizowały nakaz wynikający z rozporządzenia ministra zdrowia. Funkcjonariusze z jednostek na Kujawach i Pomorzu wypisali 100 mandatów karnych, wobec 19 osób, które odmówiły przyjęcia mandatu, skierowali sprawy do sądów, a 37 interwencji zakończyło się pouczeniem.
To Cię może też zainteresować
Od początku pandemii, a właściwie od pierwszych wprowadzonych rok temu przepisów epidemicznych mundurowi w Kujawsko-Pomorskiem interweniowali (tylko w sprawie maseczek) 25 tysięcy razy. wypisano 13 tysięcy mandatów, do sądu zostało skierowanych 2800 spraw, a około 9800 razy mundurowi pouczali osoby, które nie stosowały się do obostrzeń.
1,7 interwencji z kolei było związanych ze "sposobem przemieszczania się". W tej liczbie mieszczą się jednak zarówno sytuacje związane z zakazami obowiązującymi przejściowo wiosną 2020 roku, a dotyczącymi ograniczeń w przemieszczaniu się, jak i obowiązujące nakazy zachowywania "dystansu społecznego".
Przypomnijmy, że obecnie najwyższa kara za brak maseczki zasłaniającej zarówno usta jak i nos to 1000 zł. Od soboty 27 lutego w całym kraju obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy przyłbicami, kominami i szalikami zamiast masek. W miejscach publicznych należy pod groźbą ukarania mandatem, bądź grzywną, nosić wyłącznie maseczki ochronne, jako środek zapobiegający rozprzestrzenianiu się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Warto dodać, że od pierwszych przepisów wprowadzających w Polsce obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa, które zaczęły obowiązywać w marcu 2020 roku w całym Kujawsko-Pomorskiem policjanci interweniowali ponad 24 tysiące razy wobec osób łamiących przepisy. To dane dotyczące najróżniejszych form łamania przepisów przeciwepidemicznych, a więc nie tylko osób, które nie nosiły maseczek.
