TOP 10 krajobrazów Kujaw i Pomorza to rzecz jasna nasz subiektywny ranking, bo każdy człowiek może mieć swój ulubiony, a czasem wręcz ukochany krajobraz, w każdy razie taki, który nastraja go pozytywnie, relaksuje, podładowuje „baterie”.
Szczerze mówiąc, owe dziesięć miejsc to mało, bo moglibyśmy przedstawić także 20, 30, a może i 100. W zamian za to każdy krajobraz zdublowaliśmy – w drugim obrazku prezentując go albo z drugiej strony, albo w najbliższej okolicy.
Dlaczego mamy tak dużo ciekawych miejsc? Nie mamy gór ani morza, ale mamy wspomnianą Wisłę i inne krajobrazowe doliny rzeczne, by tylko o Brdzie, Wdzie, Drwęcy i Noteci wspomnieć. Mamy przepiękne jeziora polodowcowe z ogromnym Gopłem na czele, którego brzegi uznaje się za „kolebkę” państwa polskiego. Są wreszcie morenowe wzgórza i całe masywy, może niewielkie, ale niezwykle miłe dla oka. Na dwóch z nich rozbudowały się Radziejów (Kujawy) i Kcynia (Pałuki).
Rzeki kształtowały granice
Ukształtowanie terenu naszego regionu jest tak wyraziste, zwłaszcza za sprawą rzek, iż od zarania dziejów w sposób bardzo naturalny powstały tożsame z geograficznymi krainy historyczne (etnograficzne, kulturowe) i dzielące je granice.
To też może Cię zainteresować
Ktoś powie: rozumiem Wisła, ale jakąż to granicą była taka sobie Noteć? Można ją przecież w kilkanaście sekund przepłynąć wpław! No tak, można, ale ta rzeka została bardzo mocno przekształcona ręką człowieka, aby umożliwić regularną żeglugę. W średniowieczu była niezwykle trudna do pokonania – szeroka na kilka kilometrów dolina była plątaniną rzecznych ramion, rozlewisk, nawet jezior i bagien. Nic zatem dziwnego, że stanowiła granicę między państwem piastowskim a kształtującym się księstwem pomorskim i o jej linię toczone były krwawe boje (zwłaszcza za władzy Krzywoustego w XII w.).
We wczesnym średniowieczu granicą między państwem pierwszych Piastów a pogańskimi Prusami była rzeka Osa. Później, za sprawą ciągłych walk między siłami książąt mazowieckich a wojowniczymi Prusami i Litwinami, granica ta została praktycznie sprowadzona do linii Wisły i potrzeba było dopiero interwencji Krzyżaków, aby pogan zepchnąć do Bałtyku i daleko na wschód, a wreszcie zupełnie zniszczyć (oczywiście Litwini zachowali państwowość, przyjęli chrześcijaństwo i ostatecznie stworzyli razem z Polakami Rzeczpospolitą Obojga Narodów).
Wisła, Drwęca i znacznie mniejsze rzeki, dopływy Brdy- Struga Graniczna i Kamionka były w XIV i XV wieku strefami rozdziału między Polską a państwem krzyżackim. W czasie zaborów rzeki także dzieliły na naszych ziemiach strefy mocarstw – na wschód od Drwęcy i Tążyny rozciągało się cesarstwo rosyjskie (Królestwo Polskie, Kongresówka), na zachód królestwo Prus.
Taka jest moc środowiska naturalnego, które w naszym regionie od zawsze odgrywało ogromną rolę. Dziś zatem, podziwiając niezwykły krajobraz, możemy osadzić go także w historycznym kontekście. Czyż to nie piękne?
To też może Cię zainteresować
Ale żeby nie było wątpliwości - zdecydowaną przewagę w naszym rankingu ma dolina Wisły. W jej dolny biegu od Bydgoszczy do Nowego utworzono Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, który obejmujący trzy parki krajobrazowe: Chełmiński, Góry Łosiowe i Nadwiślański. Powierzchnia zespołu wynosi obecnie ponad 60 tys. ha.
Kujawsko-Pomorskie. Oto najpiękniejsze krajobrazy w regionie...
