Zobacz wideo: Jak długo w czasie koronawirusa ważna jest e-recepta?
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki ogłosił dziś zakres i zasady wsparcia samorządu województwa dla branży gastronomicznej i branży fitness. Placówki gastronomiczne oraz ośrodki budowania formy i poprawy kondycji fizycznej będą się mogły ubiegać o granty na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy oraz pożyczki udzielane na weksel in blanco. Granty obrotowe na utrzymanie miejsc pracy to zapowiadane wcześniej dofinansowanie etatów w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, będzie mogła otrzymać od 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie lub przywrócenie jednego lub dwóch stanowisk w pracy. Łącznie na ten cel samorząd województwa przeznaczy prawie 10 milionów złotych.
Polecamy
Wsparcie dla tych samych branż ogłosił też Urząd Miasta Włocławka - czynsze dla branży gastronomicznej i siłowni z lokalami w zasobach miasta zostały obniżone do kwoty 1 zł (netto) miesięcznie.
Dziś odbyła się też konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który powiedział:
Mimo zmniejszenia poziomu zakażeń, nadal jesteśmy daleko od strefy komfortu. Z przykrością muszę powiedzieć, że mamy dużą liczbę zgonów.
Minister dodał, że na przełomie lutego i marca 2021 roku możemy spodziewać się trzeciej fali zachorowań na Covid-19, która prawdopodobnie zbiegnie się z falą zachorowań na grypę. Adam Niedzielski stwierdził, że właśnie na taką sytuację przygotowywane są w całym kraju tzw. szpitale tymczasowe, które mają być "ostatnią linią obrony".
O szpitalach tymczasowych powstających w województwie kujawsko-pomorskim pisaliśmy tutaj - W kujawsko-pomorskich szpitalach jest 2099 miejsc dla osób z Covid-19. 1210 z nich jest zajętych. Trwa budowa szpitali tymczasowych
