Gniewkowo będzie pierwszym miasteczkiem w regionie posiadającym własne muzeum. Ma ono powstać w gmachu dawnej żydowskiej bożnicy przy ulicy Podgórnej.
<!** Image 2 align=right alt="Image 99759" sub="Gniewkowo chce przybliżyć czasy swojej świetności. Podczas 740. rocznicy nadania praw miejskich, obchodzono uroczyście Dni Księstwa Gniewkowskiego, a teraz w danej bożnicy powstanie muzeum / Fot. Renata Napierkowska">Władze Gniewkowa od lat czynią starania, by przejąć na własność budynek po dawnej synagodze. Teraz już wiadomo, jak zostanie on w przyszłości zagospodarowany. W miejscu, gdzie dziś jest salka sportowa, w której dzieci uczą się tańca, a młodzi sportowy grają w tenisa lub ćwiczą karate, ma powstać muzeum.
- Prowadzę rozmowy na ten temat z Instytutem Archeologii muzeum w Toruniu. Podczas spotkania z archeologami, dr hab. Krystyną Sułkowską-Tuszyńską i Leszkiem Kucharskim, otrzymałem zapewnienie, że zostaną nam przekazane rzeczy z wykopalisk prowadzonych na terenie naszej gminy - mówi burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.
W zbiorach toruńskiego muzeum znajduje się wiele ciekawych eksponatów z czasów Księstwa Gniewkowskiego oraz z okresu, gdy przez gminę prowadził szlak bursztynowy. Podczas wykopalisk w Żyrosławicach i Gąskach, gdzie przed wiekami znajdowały się pracownie bursztynu, odkryto wiele ciekawych znalezisk, z których część zalega toruńskie magazyny z braku miejsca w muzealnych salach. W pomieszczeniach gniewkowskiego domu kultury znajdują się natomiast odkryte niedawno podczas ostatniego remontu płyty rynku naczynia z epoki średniowiecza oraz kafle i elementy biżuterii.
<!** reklama>Jedyny problem, jaki władze muszą rozwiązać to odzyskanie na własność gmachu synagogi od gminy żydowskiej. Sprawą zajmuje się komisja regulacyjna przy ministerstwie gospodarki.
- Chcemy przyspieszyć te działania, bo zanim cokolwiek rozpoczniemy, to ten gmach musi stać się własnością gminy w stu procentach. Myślę jednak, że uda nam się sprawę własności szybko załatwić. Planujemy ściągnąć tynki i boazerię, którą przed laty założono, aby odkryć to, co znajdowało się pierwotnie na ścianach. Na pewno są tam jakieś malowidła czy zdobienia, więc będzie to dodatkowym ciekawym elementem uzupełniającym zbiory naszego muzeum – twierdzi gniewkowski włodarz.
Warto wiedzieć
Gniewkowo jest jednym z najstarszych miast Ziemi Kujawskiej. Było siedzibą książąt kujawskich, w tym Kazimierza III.
W 1332 roku gród zdobyli Krzyżacy. Książęta kujawscy odzyskali Gniewkowo i władali nim do czasu, gdy książę Władysław Biały sprzedał księstwo królowi Kazimierzowi Wielkiemu.