Stan zdrowia królowej zmusił ją do tego, aby wycofać się się z wtorkowego uroczystego otwarcia sesji brytyjskiego parlamentu. Stało się to po raz pierwszy od 59 lat. "Królowa nadal doświadcza epizodycznych problemów z poruszaniem się i w porozumieniu z lekarzami niechętnie zdecydowała, że nie weźmie udziału w otwarciu parlamentu" – brzmiało oświadczenie Pałacu.
Książę Karol przemówił w imieniu królowej
Królową podczas wydarzenia reprezentował książę Karol w towarzystwie księcia Williama, który nigdy wcześniej nie uczestniczył w tej uroczystości. Królewska korona - największy symbol brytyjskiej suwerennej władzy i autorytetu – została przewieziona w limuzynie do Westminsteru przed księciem Walii i położona na tronie, który był przygotowany dla królowej Elżbiety II.
Książę Karol w swoim przemówieniu zwrócił się do parlamentarzystów, podkreślając, że priorytetem jego rządu jest "wzrost i wzmocnienie gospodarki oraz pomoc w obniżeniu kosztów utrzymania rodzin". Jest to nawiązanie do wyraźnego wzrostu kosztów życia wywołanego globalnymi wstrząsami gospodarczymi i wojną na Ukrainie.
"Rząd zwiększy możliwości we wszystkich częściach kraju i wesprze pracę większej liczby osób" – mówił książę Karol. Zajęcie się nierównościami regionalnymi – nazwane przez rząd "wyrównywaniem szans" – było jedną z głównych obietnic manifestu Borisa Johnsona.
Książę Karol przedstawił też inne priorytety rządu, takie jak zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach i zmniejszenie zaległości opieki zdrowotnej po pandemii Covid-19. Mówił również o reformach w obszarach: energetycznym i edukacyjnym. Wspominając o kwestiach dotyczących imigracji i przestępczości, zapewnił, że rząd będzie chronił integralność granic Wielkiej Brytanii i zapewniał bezpieczeństwo jej mieszkańcom.
Wojna na Ukrainie
Wspomniał też Ukrainę, którą Wielka Brytania wspiera humanitarnie i wojskowo w związku z rosyjską inwazją.
"W tych trudnych czasach mój rząd będzie odgrywał wiodącą rolę w obronie demokracji i wolności na całym świecie, w tym w dalszym wspieraniu narodu ukraińskiego" – zapewnił książę Karol.
Po zakończeniu przemówienia opuścił Parlament z księciem Williamem i księżną Kornwalii u swojego boku.
Jego wyjście oznacza, że nowa sesja parlamentu może się rozpocząć, a parlament może wrócić do pracy.
Problemy zdrowotne królowej
Otwarcie parlamentu jest jednym z najważniejszych obowiązków publicznych królowej i obejmuje czytanie przemówienia, nakreślającego politykę jej rządu i proponowaną legislację na nową sesję parlamentarną.
Do poniedziałkowego ranka Pałac Buckingham wielokrotnie powtarzał, że królowa wciąż "ma nadzieję" na uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu. Podczas całego swojego panowania opuściła otwarcie parlamentu tylko dwa razy – w 1959 i 1963 roku, kiedy była w ciąży z księciem Andrzejem i księciem Edwardem.
96-letnia królowa wciąż jest osłabiona po przebytym koronawirusie, co ma skutkować problemami z poruszaniem się. Pod znakiem zapytania wciąż stoi jej udział w czerwcowych obchodach z okazji platynowego jubileuszu panowania.
