Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótki upał i groźne burze w Polsce. Śledź ostrzeżenia IMGW [10.07.2020 r., piątek]

Michał Sierek
Michał Sierek
Prognoza pogody, piątek, 10 lipca. Uwaga na niebezpieczne burze. IMGW wyda ostrzeżenia
Prognoza pogody, piątek, 10 lipca. Uwaga na niebezpieczne burze. IMGW wyda ostrzeżenia FOT. Michał Sierek/ zdjęcie archiwalne
Uwaga, w piątek, 10 lipca, pogoda w Polsce może być niebezpieczna. Po bardzo krótkim epizodzie z upałem, do Polski wkroczy chłodny front, który przyniesie burze. W ich trakcie prognozowane jest wystąpienie gradu, silnych porywów wiatru, oraz intensywnych opadów deszczu. IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe. Śledźcie komunikaty oraz mapy pogodowe.

W piątek Polska znajdzie się pod wpływem gorących mas powietrza. Jeśli jednak szykujecie się na gorący weekend, to studzimy emocje. Będzie to bardzo krótki upalny epizod (głównie na południu, zachodzie i centrum Polski), który przerwany zostanie nadejściem zimnego frontu.

W piątek temperatury w najgorętszych rejonach Polski osiągną 30 stopni stopni. Następnie od zachodu do kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny. Uwaga, jak informują Polscy Łowcy Burz, będzie się to wiązało z tworzeniem potencjalnie niebezpiecznych zjawisk.

Kometę C/2020 F3 (NEOWISE) można już obserwować z terytorium Polski. Należy jej wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie - w pierwszej dekadzie lipca jakieś około 2,5 godziny przed wschodem Słońca do 1 godziny przed wschodem (z każdym dniem okienko obserwacyjne będzie się wydłużać, ale blask komety będzie malał). Obserwatorzy mają sporo szczęścia. W lipcu na niebie można obserwować również obłoki srebrzyste. Widok "skąpanej" w nich komety C/2020 F3 (NEOWISE) naprawdę robi wrażenie. Media społecznościowe zalało mnóstwo zdjęć pokazujących piękne zjawisko. ▶ Zapraszamy do ich obejrzenia - na następnych stronach osadzamy najciekawsze fotografie. ▶

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE). Zobacz zdjęcia! Gdzie obserwować...

Upał i burze w Polsce

W związku z nadejściem frontu, musimy się liczyć z tworzeniem gwałtownych burz, które, jak donoszą łowcy, będą przybierać postać superkomórek. "Niewykluczone powstawanie układów liniowych, z wbudowaną linią szkwału, powodujących silne porywy wiatru, oraz ulewne opady deszczu wraz z dużym gradem" - piszą PŁB.

Niewykluczone powstawanie układów liniowych, z wbudowaną linią szkwału, powodujących silne porywy wiatru, oraz ulewne opady deszczu wraz z dużym gradem

Śledź ostrzeżenia IMGW

IMGW w prognozie zagrożeń na piątek, 10.07.2020, ostrzega przed gwałtownymi nawałnicami. Obecnie obowiązują alerty burzowe dla województw:

  • lubuskiego - ostrzeżenia 1 stopnia
  • kujawsko-pomorskiego - 1 stopnia
  • wielkopolskiego - 1 i 2 stopnia
  • łódzkiego - 2 stopnia

Dla regionów objętych ostrzeżeniami 2 stopnia prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami mogą wystąpić opady gradu.

  • Uwaga, w sobotę dla części kraju IMGW planuje wydać ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu, miejscami mogą być to ostrzeżenia drugiego stopnia.

Ostrzeżenia IMGW

Mapa na stronie IMGW podzielona jest na poszczególne powiaty. Wystarczy, że klikniesz interesujący cię rejon, a wyświetli się komunikat (jeśli został wydany). Oprócz rodzaju ostrzeżenia dowiesz się również w jakich godzinach ono obowiązuje oraz jaki jest jego stopień. IMGW wydaje ostrzeżenia pogodowe w trzystopniowej skali, gdzie 3. stopień to najwyższe zagrożenie (wydawane bardzo rzadko).

Czy w Polsce mamy "aleję tornad"? Gdzie tornada pojawiają się najczęściej? W jakich województwach/regionach kraju odnotowano najwięcej tego typu zjawisk?▶ Zobacz na mapie z podziałem na poszczególne regiony Polski. * Dane pochodzą z European Severe Weather Database. Każdy raport o występowaniu trąby powietrznej na terytorium Polski zaznaczono czerwonym trójkątem. Na mapach znajdziecie dane za okres od początku stulecia do lipca 2020.▶▶

Polska "aleja tornad". Tornada w Polsce, gdzie występują naj...

Gdzie jest burza? Mapa burzowa LIVE

Jeśli chcesz sprawdzić, czy w Twojej okolicy są wyładowania atmosferyczne - zajrzyj na poniższą mapę. Dzięki serwisowi blitzortung.org zobaczysz, w jakich regionach Polski występują burze. Jeśli są wyładowania, pojawią na poniższej mapie (odśwież stronę, gdy mapa się nie wyświetla, lub przejdź bezpośrednio do serwisu)

(źródło: blitzortung.org)

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 19

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera