Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) to długookresowa kometa, odkryta w marcu 2020 r. (za pomocą teleskopu kosmicznego NEOWISE) Widoczna gołym okiem stała się w lipcu 2020. Można ją obserwować przez całą noc z terytorium Polski.
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) - gdzie szukać?
Komety należy wypatrywać obecnie na północno-zachodnim i północnym niebie. Z każdym dniem czas, w którym możemy obserwować kometę wydłużał się (początkowo najlepiej widoczna była jedynie przed wschodem słońca). W dalszej części lipca, by ją zobaczyć, nie trzeba wstawać późno w nocy lub nad ranem, bo jest widoczna całą noc. Niestety - z każdym dniem spada jej blask, więc warto się pospieszyć.
Kometa NEOWISE. Jak oglądać, o której godzinie?
W pierwszej dekadzie lipca kometa była świetnie widoczna. W drugiej również można było obserwować ją bez problemu i to gołym okiem. Do obserwacji będziecie potrzebować otwartego terenu. Do poszukiwań przyda się lornetka, ale gdy już zlokalizujecie kometę, raczej bez problemu będziecie mogli dostrzec ją bez żadnych przyrządów (bardziej wprawne oko poradzi sobie bez nich również przy szukaniu).
Bardzo cennych porad dotyczących tego jak i gdzie obserwować kometę C/2020 F3 (NEOWISE) udziela autor astronomicznego fanpage'a AstroLife.
Kometa Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) i obłoki srebrzyste
Obserwatorzy mają sporo szczęścia. W lipcu na niebie można obserwować również obłoki srebrzyste. Widok "skąpanej" w nich komety C/2020 F3 (NEOWISE) naprawdę robi wrażenie, a media społecznościowe zalało mnóstwo zdjęć pokazujących piękne zjawisko. Zdjęcia komety - wykonane na terenie Polski i za granicą - możecie obejrzeć w galerii.
Najbliżej Ziemi kometa C/2020 F3 NEOWISE znalazła się 23 lipca 2020 r. Więcej na temat komety:
