
Wilhelm I
Wilhelm I, król Prus i od 1871 cesarz Niemiec trzykrotnie pojawiał się w Bydgoszczy. Za pierwszym razem miało to miejsce 21 października 1861 roku podczas uroczystości położenia kamienia węgielnego pod budowę pomnika króla Fryderyka II Wielkiego na Starym Rynku; w drodze na plac nieudanego zamachu na monarchę próbował dokonać sierżant Rothhardt.
Siedem miesięcy później, 31 maja 1862 roku, Wilhelm I odsłonił na Starym Rynku wspomniany wyżej pomnik.
Po raz trzeci Wilhelm I już jako cesarz przejeżdżał przez Bydgoszcz 15 września 1884 roku w drodze do Skierniewic. Podczas postoju na stacji nadburmistrz Bydgoszczy Bachmann przekazał cesarzowi pozdrowienia od bydgoszczan.

Konstanty Romanow
Konstanty Romanow, brat cara Aleksandra II, wielki książę Rosji, namiestnik Królestwa Polskiego w Bydgoszczy przebywał ledwie kilka godzin we wrześniu 1863 na czas przerwy i odpoczynku w podróży z Niemiec do Rosji.

Cesarz Wilhelm II
Ostatni cesarz niemiecki i król Prus był w Bydgoszczy dwukrotnie. 15 listopada 1893 roku uroczyście otworzył wybudowany w ciągu trzech lat kratownicowy most przez Wisłę w Fordonie posiadający przeprawę drogową i tor kolejowy. Był to wówczas najdłuższy most na terenie Rzeszy Niemieckiej, mierzył 1325 m. Z kolei 16 grudnia 1904 roku przyjechał na jubileusz 200-lecia bydgoskiego oddziału grenadierów konnych. Podczas przemówienia wygłosił pamiętne słowa głoszące, że Bydgoszcz już niebawem zostanie przekształcona w ośrodek „niemieckiej pracy, niemieckiego ducha i stylu życia”. Był to ostatni z władców, który zjawił się w Bydgoszczy. Jego syn, następca tronu, który odwiedził Bydgoszczy w 1918 roku, na tronie już nie zasiadł z powodu abdykacji swojego ojca.