
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte, cesarz Francuzów, w Bydgoszczy był tylko raz, 15 lipca 1807 roku w drodze z Tylży do Drezna. Cesarza powitało bicie we wszystkie miejskie dzwony. W imieniu bydgoszczan mowę wygłosił Józef Hutten-Czapski. Po krótkim odpoczynku Bonaparte udał się w dalszą drogę do Mogilna. Drugi pobyt cesarza w Fordonie w 1812 roku jest prawdopodobnie tylko legendą.

Fryderyk Wilhelm III
Fryderyk Wilhelm III, król pruski, w Bydgoszczy przebywał parokrotnie prywatnie; to dla niego zbudowano Wellenbad, kąpielisko na Wyspie Młyńskiej z kołem młyńskim wytwarzającym wodną pianę.

Fryderyk Wilhelm IV
Fryderyk Wilhelm IV, król Prus był w Bydgoszczy dwukrotnie. Najpierw 15 czerwca 1835 roku odwiedził nowo założony park Książęcy (teren w okolicach dzisiejszych ulic Seminaryjna – Lubelska). 26 lipca 1851 roku król otwierał z kolei uroczyście uroczyste odcinek Pruskiej Kolei Wschodniej z Krzyża do Bydgoszczy, umożliwiający połączenie Bydgoszczy z Berlinem przez Szczecin. Król odebrał paradę wojskową miejscowego garnizonu i obejrzał hołdowniczy pochód mieszkańców Bydgoszczy.

Aleksander II Romanow
Aleksander II Romanow, car rosyjski, zatrzymał się w Bydgoszczy na parę godzin podczas przejazdu pociągiem do Niemiec 6 czerwca 1856 roku. Władca Wszechrusi przyjął w swojej salonce prezydenta regencji bydgoskiej Schleinitza i zaszczycił go rozmową m.in. na temat amnestii dla Polaków, uczestników powstania listopadowego mieszkających w Bydgoszczy. Car zgodził się na ich uwolnienie, lecz konfiskatę majątku utrzymał w mocy. Potem poskarżył się na złe przyjęcie w Bydgoszczy, za co odwołano burmistrza miasta. Następnego dnia nieszczęśnik popełnił samobójstwo.