Zobacz wideo: Masz połączenie z tego numeru? Obowiązkowo odbierz telefon\
Przypomnijmy, że od kilku dni w Polsce odnotowuje się bardzo wysoką śmiertelność na COVID-19 oraz choroby współistniejące. W piątek, 20 listopada w niechlubnym rankingu zgonów, Polska znalazła się na 3 miejscu.
Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia
Konferencja prasowa premiera, 21 listopada. Co się zmienia?
W sobotę, 21 listopada premier Morawiecki oraz minister zdrowia wystąpili na konferencji prasowej i przedstawili najnowszą sytuację związaną z epidemią koronawirusa.
Premier przyznał, że wiele prognoz dotyczących rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce było błędnych. Premier jednak nie sprecyzował, o jakie przewidywania i wyliczenia w związku z rozwojem pandemii było błędnych.
Dwa dni temu wysłuchałem opinii premierów i prezydentów. We wszystkich krajach europejskich jest podobny nastrój: pokora i oczekiwanie. Dzisiaj musimy wymagać od siebie więcej niż zwykle. Koronawirus jest siłą natury, której nie możemy kontrolować, a nie każda interwencja lekarska kończy się uratowaniem człowieka - premier Mateusz Morawiecki.
Wiedziałeś o tym?
- Przed nami okres, który nazywamy 100 dni solidarności. Po nim oczekujemy, że szczepionka będzie dostępna - mówił premier. Szczepionka pozwoli na przerwanie łańcucha zakażeń. Przed nami okres świąt Bożego Narodzenia. Już dzisiaj chce zaapelować, by spotkania odbywały się małych gronach. Nie przemieszczajmy się pomiędzy miastami, by nie dopuścić do rozwoju zakażeń koronawirusem - apelował premier. - Redukcja zakażeń w czasie świąt jest niezwykle ważna. Pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, które umożliwią ograniczenie przemieszczania się. Już teraz apeluję, by nie planować atrakcji turystycznych w Austrii, we Włoszech, ale także w Polsce. Następnie premier poinformował o zmianach w obostrzeniach.
Obostrzenia w związku z koronawirusem. Co się zmienia od 28 listopada?
- Od soboty, 28.11. planowany jest powrót do handlu. - Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - mówił premier. - Przedsiębiorcy obiecali nam, że zadbają o reżim w swoich sklepach tak, jak to jest w sklepach spożywczych. Placówki handlowe będą działać w najwyższym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Przy wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów. - Jeżeli placówki nie będą stosowały się do restrykcji, trzeba będzie je zamykać - zapowiedział Morawiecki. - Decyzja o powrocie handlu w galeriach dyktowana jest chęcią uratowania miejsc pracy - dodał.
- Do 27 grudnia firmy działające w branży gastronomicznej, fitness i placówki kulturalne pozostaną zamknięte.
- W przestrzeni publicznej nadal obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust.
- W przypadku szkół zdecydowaliśmy o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia, a następnie podjęliśmy decyzję, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich. - Chodzi o to, by ograniczyć ruch do minimum. Ta zmiana ma spowodować to, że przemieszczanie się pomiędzy województwami będzie dużo mniejsze niż było dotychczas - mówił premier.
- Apeluję, by na czas świąt Bożego Narodzenia nie zamawiać żadnych wyjazdów, ani w Polsce, ani za granicę. Branża turystyczna, hotelarska, gastronomiczna - zdajemy sobie sprawę, że te branże są najbardziej poturbowane przez koronawirusa. Apeluję do Polaków, by nie planowali wyjazdów, dużych spotkań rodzinnych, bo to powoduje wzrost rozwoju zakażeń koronawirusem - premier Mateusz Morawiecki. - Pracujemy nad wprowadzeniem zmian prawnych, umożliwiających wprowadzenie zakazu przemieszczania się w święta - dodał premier.
- Około 18 stycznia będą pojawiać się pierwsze dostawy szczepionki. Już teraz bardzo intensywnie pracujemy nad procesem dystrybucji. Jednak musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i utraconych miejsc pracy- tłumaczył Morawiecki
Dalsze decyzje co do wprowadzania lub znoszenia obostrzeń będą zależeć od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce.
Premier Gowin zapowiada pomoc dla firm
Po wystąpieniu premiera głos zabrał minister pracy Jarosław Gowin, który poinformował o ewentualnych zmianach w gospodarce. - Negocjujemy rozwiązania z Komisją Europejską - mówił minister Gowin. - Walczymy o każdą polską firmę. Chcem, by Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie wieloletnich kredytów inwestycyjnych dla firm. Chcemy, by raty kredytów, zaciągniętych przez przedsiębiorstwa były częściowo pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju. Jednym z założeń, które chcemy wprowadzić, to takie, by 70 proc. ponoszonych kosztów stałych firmy będą mogły pokrywać z tytułu kredytów.
Z ułatwień będą mogły korzystać firmy działające w branżach, które najbardziej zostały poszkodowane wskutek epidemii koronawirusa, między innymi, gastronomia, fitness, turystyka i hotelarstwo...
Powrócimy do stref? Będzie narodowa kwarantanna?
Następnie głos zabrał minister zdrowia, Adam Niedzielski, który poinformował, że niewykluczone jest, że za 3 tygodnie Polska powróci do wprowadzania stref zielonych (liczba zachorowań poniżej 4 tys. na 100 tys. mieszkańców), żółtych (liczba zachorowań poniżej 10 tys. na 100 tys.) i czerwonych (średnia liczba zachorowań powyżej 10 tys. na 100 tys mieszkańców). Jeśli średnia liczba zachorowań przekroczy liczbę 27 tys. osób na 100 tys. mieszkańców, wówczas wprowadzona zostanie narodowa kwarantanna.
Za co zapłacisz więcej od 2021 roku?
Podwyżki i nowe podatki. Za to zapłacisz więcej w 2021 r. [stawki]
