
Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie.
Dotyczy to np.:
- członków rodziny zamieszkujących z osobą, która została kwarantannowana ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną/chorą,
- rodziców zamieszkujących z dzieckiem poddanym kwarantannie ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.

Zmiany wprowadzono też w procesie prowadzenia kwaranatanny dla domowników osoby chorej na Covid-19.
Domownicy osoby chorej na koronawirusa nie muszą czekać na kontakt ze strony sanepidu. Na kwarantannę przechodzą automatycznie, sami - jeśli ich współdomownik otrzymał dodatni wynik testu na koronawirusa.

Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania, a jeżeli nie masz takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować Cię do wyznaczonego ośrodka. W trakcie kwarantanny NIE możesz zmienić miejsca pobytu.

Podczas kwarantanny NIE można opuszczać domu,
spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane.
W przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania.
Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.