W województwie podlaskim nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.
Sytuacja jest dynamiczna, w związku z tym podejmujemy szereg działań prewencyjnych – mówi w Onecie Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.
Urząd Miejski w Białymstoku zamknięto dla interesantów do odwołania. Z urzędnikami można kontaktować się przez internet i telefon. Od 16 marca bez ograniczeń można dokonywać jedynie rejestracji urodzeń i zgonów w budynku przy ul. Branickiego 3/5. By zarejestrować pojazd, należy wcześniej umówić się telefonicznie lub e-mailowo.
W Onecie czytamy, że zamknięto także Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy” i Targowisko Miejskie. Wiceprezydent miasta, Przemysław Tuchliński apeluje do mieszkańców Białegostoku, by zostali w domu, unikali bezpośrednich kontaktów i byli odpowiedzialni za siebie i innych.
W związku z koronawirusem w Białymstoku nastąpią także zmiany w rekrutacji do miejskich przedszkoli. Skan wniosku i pozostałe dokumenty można przesyłać mailowo. Rekrutacja do przedszkoli w Białymstoku rozpoczęła się 16 marca i potrwa do 25 marca. Jeśli rodzice nie mają możliwości złożenia wniosku mailowo, mogą dostarczyć dokumenty w wersji papierowej do placówki. Jak informuje Onet, przy wejściach do przedszkoli zostaną ustawione skrzynki, do których należy wrzucać dokumenty w zamkniętych kopertach.
Na Facebooku powstała też grupa Gastro Pomaga Białystok. Zorganizowało ją kilka lokali gastronomicznych – w ramach akcji dowożą jedzenie i kawę do szpitali i pogotowia. W pomoc medykom zaangażowały się m.in. Pierogarnia Soodi, Baristacja i Lipcowy Ogród.
Na zmiany muszą przygotować się też pacjenci USK w Białymstoku. Od 13 marca 2020 r. wstrzymano do odwołania planowe zabiegi. Pacjenci w stanach zagrożenia życia oraz ci z ustalonym rozpoznaniem lub wysokim ryzykiem nowotworu złośliwego będą przyjmowani nadal.
W USK oraz w Szpitalu Miejskim obowiązuje zakaz odwiedzin.
Pacjenci chcący wejść do USK, muszą przejść wstępną kwalifikację w specjalnym kontenerze przed placówką. Mierzona jest im temperatura i wypełniają krótką ankietę. Wstępnej kwalifikacji nie są poddawani pacjenci z wypadków, w stanie zagrożenia życia oraz przywożeni helikopterami lub karetkami.
Z powodu koronawirusa zmiany dotkną też pasażerów komunikacji miejskiej w Białymstoku. Wstrzymano sprzedaż biletów przez kierowców oraz wprowadzono sobotni rozkład jazdy jako obowiązujący w dni robocze. Zawieszono też kursy linii nocnych. Onet podaje, że autobusy krótkie mają być częściej zastępowane przegubowymi. Codziennie też autobusy są dezynfekowane, a kierowcy na przystankach mają otwierać wszystkie drzwi, by intensywnie przewietrzyć pojazdy.
Policja białostocka i podlaska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Podlaski Urząd Wojewódzki apelują o ograniczenie osobistego odwiedzania placówek i zachęcają do kontaktowania się telefonicznie lub mailowo w celu załatwienia pilnych spraw czy powiadamiania o zdarzeniach.
Źródło: Onet
