Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Od poniedziałku w województwie kujawsko-pomorskim ruszają lekcje w wirtualnej szkole

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W poniedziałek 16 marca dla uczniów w naszym regionie ruszy Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.
W poniedziałek 16 marca dla uczniów w naszym regionie ruszy Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. zdjęcie ilustracyjne/pixabay
W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół. Uczniowie nie zostaną jednak pozbawieni możliwości nauki. W poniedziałek dla dzieci i młodzieży w naszym regionie ruszy Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.

W poniedziałek 16 marca startuje Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Uczniowie mogą uczestniczyć w lekcjach online. Jako pierwsze zaplanowano zajęcia dla maturzystów: od godziny 12.00 lekcje języka polskiego, od 13.00 języka angielskiego, od 14.00 matematyki. Pierwsze zajęcia dla ósmoklasistów odbędą się we wtorek (17 marca), początek o godz. 9.00.

- Startujemy z lekcjami dla ósmoklasistów i maturzystów oraz wszystkich tych klas, które kończą się egzaminem, bo to ci uczniowie mogliby ponieść największe straty wynikające z zamknięcia szkół. Chcemy, aby jak najszybciej mogli kontynuować edukację - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Nauka przez internet!

Następnie program wirtualnej szkoły będzie rozwijany o zajęcia dla kolejnych klas szkół podstawowych, średnich i zawodowych. Już od wtorku 17 marca codziennie będzie nadawanych 6 półgodzinnych interaktywnych lekcji online: wykładów, pokazów, warsztatów z piętnastominutowymi przerwami na pytania i dyskusję.

Program Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły przygotowują metodycy pracujący w kujawsko-pomorskich centrach edukacji nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Jak zapewnia Urząd Marszałkowski, zajęcia będą prowadzić najwyższej klasy nauczyciele specjaliści, którym towarzyszyć będą moderatorzy (za ich pośrednictwem uczniowie będą mogli zadawać pytania prowadzącym lekcje). Kujawsko-Pomorska e-Szkoła będzie realizowana na żywo przez internet i ma być jak najbardziej zbliżona do tradycyjnych zajęć w szkołach.

- Nasza wirtualna szkoła będzie mieć dyrektora, będą dzwonki na przerwy, będzie prowadzony dziennik lekcyjny, wszystko tak jak w zwykłej szkole - zapowiada Piotr Całbecki.

Projekt zakłada uruchomienie kilku lub nawet kilkunastu pracowni, z których nauczyciele będą prowadzić internetowe wykłady. Chodzi o to, aby w tym samym czasie mogły odbywać się lekcje z różnych przedmiotów, jak w prawdziwej szkole. Studio, z którego nadawane będą zajęcia online znajduje się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

To nie są ferie, uczniowie powinni się uczyć

- Tworzymy szkołę wirtualną, ale działającą na żywo. W internecie dostępnych jest wiele aplikacji edukacyjnych, gotowych konspektów i zajęć, które można przeglądać. Nam chodzi jednak o coś więcej. W naszej e-Szkole będą uczyć realni nauczyciele, z którymi będzie można nawiązać kontakt - mówi Piotr Całbecki. - Młodzież chętniej odwiedza strony internetowe, na których jest możliwość takiej bezpośredniej komunikacji, uczestniczy w wideokonferencjach. Dlatego uważam, że nasza oferta wirtualnej szkoły będzie cieszyć się dużą popularnością - przekonuje marszałek i dodaje: - Młodzi ludzie lubią zaglądać do smartfonów, co jest poważnym problemem cywilizacyjnym, ale stwarza też szansę, aby wykorzystać technologię w dobrym celu.

Cyfrowa platforma multimedialna - od poniedziałku nauka!

Pierwsze poniedziałkowe lekcje dla maturzystów poprowadzą nauczyciele X LO w Toruniu (język polski - Jolanta Serocka, matematyka - Tomasz Masłowski, język angielski - Monika Zalewska). Transmisje będą prowadzone na stronach internetowych www.kujawsko-pomorskie.pl i edupolis.pl.

- Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy zgłaszają się do tego przedsięwzięcia. To nasza odpowiedź na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. Nigdy wcześniej nie realizowaliśmy takiego projektu, jeśli będzie cieszył się popularnością, to rozbudujemy go - kończy Piotr Całbecki.

Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.

Program zajęć dla maturzystów na najbliższy tydzień

Poniedziałek (16 marca)

  • 12.00-12.30 – język polski (prowadzi Jolanta Serocka)
  • 13.00-13.30 – matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
  • 14.00-14.30 – język angielski (prowadzi Monika Zalewska)

Wtorek (17 marca)

  • 12.00-12.30- fizyka (prowadzi Zuzanna Niedzielska)
  • 13.00-13.30 - historia (prowadzi Zbigniew Milkiewicz)
  • 14.00-14.30 - chemia (prowadzi Bożena Brudka-Gniadkowska)

Środa (18 marca)

  • 12.00-12.30- język polski (prowadzi Joanna Serocka)
  • 13.00-13.30 - matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
  • 14.00-14.30- język angielski (prowadzi Monika Zalewska)

Czwartek (19 marca)

  • 12.00-12.30 - historia (prowadzi Zbigniew Milkiewicz)
  • 13.00-13.30 - WOS (prowadzi Marcin Empel)
  • 14.00-14.30 - biologia (prowadzi Magdalena Lutowska)

Piątek (20 marca)

  • 12.00-12.30 - język polski (prowadzi Joanna Serocka)
  • 13.00-13.30 - matematyka (prowadzi Tomasz Masłowski)
  • 14.00-14.30 – język angielski (prowadzi Monika Zalewska)

Pierwsze zajęcia dla ósmoklasistów odbędą się we wtorek (17 marca), początek o godz. 9.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus. Od poniedziałku w województwie kujawsko-pomorskim ruszają lekcje w wirtualnej szkole - Express Bydgoski