Rząd Mateusza Morawickiego podjął w środę, 11 marca, decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli i uczelni wyższych z powodu zagrożenia koronawirusem. Zamknięte zostają również, m.in. teatry i kina (w tym wielkie sieci), dzień wcześniej odwołano imprezy masowe. Cel tych działań jest oczywisty - zminimalizować ryzyko przenoszenia się koronawirusa.
Rada Imamów i Rada Fatł przy Lidze Muzułmańskiej w RP podjęła w środę decyzję o zamknięciu Centrów Muzułmańskich zarządzanych przez LM w RP na okres nie krótszy niż dwa tygodnie począwszy od dnia 11.03.2020r. "Decyzja ta ma na celu ochronę ludzkiego życia i zdrowia jak również ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się epidemii koronowirusa" - poinformowano.
Opuszczenie piątkowych modlitw i modlitw zbiorowych w sytuacji epidemii staje się obowiązkiem
Co z polskimi kościołami?
Jak wynika ze środowego (10 marca) komunikatu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, na razie nie należy spodziewać się zamknięcia kościołów, czy też odwołania niedzielnych mszy. "W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach" - czytamy w oświadczeniu abp. Stanisława Gądeckiego.
W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach
Arcybiskup polecił na razie, by (zgodnie z zaleceniami GIS) nie było dużych zgromadzeń osób. Poprosił więc o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych mszy świętych w kościołach. Jednocześnie przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje w niedzielę: np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia.
"Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni" - stwierdził arcybiskup.
Aktualizacja, 12.03.2020
KEP poleciła zarekomendowała biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
